Aleatët e NATO-s nënshkruajnë protokollet e Anëtarësimit për Finlandën dhe Suedinë

Aleatët e NATO-s nënshkruajnë protokollet e Anëtarësimit për Finlandën dhe Suedinë

Selia e NATO-s

30 aleatët e NATO-s kanë nënshkruar protokollet e pranimit për Suedinë dhe Finlandën këtë të martë.

Ambasadorët e NATO-s nënshkruan Protokollet e Aderimit për Finlandën dhe Suedinë në selinë e NATO-s të martën, në prani të Ministrit të Jashtëm Finlandez Pekka Haavisto dhe Ministres së Jashtme suedeze Ann Linde. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha:

"30 ambasadorët dhe përfaqësuesit e përhershëm duhet të miratojnë zyrtarisht vendimet e samitit të NATO-s të javës së kaluar, kur aleanca mori vendimin historik për të ftuar fqinjin e Rusisë Finlandën dhe partnerin skandinav Suedinë për t'iu bashkuar aleancës ushtarake."

Kujtojmë se po një ditë më parë në selinë e NATO-s në Bruksel u zhvilluan bisedime mes përfaqësuesve zyrtarë të Finlandës dhe Suedisë dhe zyrtarëve të Aleancës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:06
Nënshkruhen protokollet e anëtarësimit për Finlandën dhe Suedinë në NATO

Ambasadorët e NATO-s nënshkruan Protokollet e Aderimit për Finlandën dhe Suedinë në selinë e NATO-s të martën (5 korrik 2022), në prani të Ministrit të Jashtëm Finlandez Pekka Haavisto dhe Ministres së Jashtme suedeze Ann Linde. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha:

“Ky është me të vërtetë një moment historik. Për Finlandën, për Suedinë, për NATO-n dhe për sigurinë tonë të përbashkët.”

Javën e kaluar në Samitin e Madridit, udhëheqësit e Aleatëve ranë dakord të ftojnë Finlandën dhe Suedinë për t'u bashkuar me NATO-n pas marrëveshjes së një memorandumi trepalësh midis Turqisë, Finlandës dhe Suedisë. Sot u nënshkruan Protokollet e Anëtarësimit, duke shënuar fillimin e procesit të ratifikimit. 

Sekretari i Përgjithshëm tha se dera e NATO-s mbetet e hapur për demokracitë evropiane, të cilat janë të gatshme dhe të gatshme të kontribuojnë për sigurinë tonë të përbashkët:

“Me 32 kombe rreth tryezës, ne do të jemi edhe më të fortë dhe njerëzit tanë do të jenë edhe më të sigurt, pasi përballemi me më të mëdhenjtë. krizës së sigurisë në dekada”, tha Stoltenberg.

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

E dinit? Pse dritaret e avionit janë aq të vogla?

E dinit? Pse dritaret e avionit janë aq të vogla?