Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, zhvillohen sot bisedimet mes përfaqësuesve zyrtarë të dy shteteve dhe të Aleancës

Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, zhvillohen sot bisedimet mes përfaqësuesve zyrtarë të dy shteteve dhe të Aleancës

Selia e NATO-s

Ditën e sotme në selinë e NATO-s në Bruksel do të zhvillohen bisedimet mes përfaqësuesve zyrtarë të Finlandës dhe Suedisë dhe zyrtarëve të Aleancës.

Sipas njoftimit zyrtarë mediat nuk do të jenë të pranishme gjatë bisedimeve mes zyrtarëve.

Aleatët do të nënshkruajnë Protokollet e Aderimit për Finlandën dhe Suedinë të martën (5 korrik 2022).

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do të japë më pas një konferencë të përbashkët për shtyp me Ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto dhe Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde, në selinë e NATO-s.

Po sot, në një deklaratë të tijën, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu u shpreh se Turqia do të kundërshtojë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në Aleancën Atlantike në rast se vendet skandinave nuk respektojnë marrëveshjen e nënshkruar me Ankaranë në samitin e NATO-s në Madrid.

Kujtojmë se javën e kaluar, Ankaraja mbështeti kandidaturën e Helsinkit dhe Stokholmit për Aleancën Atlantike në bazë të një memorandumi mirëkuptimi që u bën thirrje vendeve skandinave të distancohen nga grupet e konsideruara terroriste nga Turqia dhe ekstradimi i militantëve të dyshuar.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:16
Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO-s, Turqia: Do të kundërshtojmë nëse nuk e respektojnë paktin

Turqia do të kundërshtojë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në Aleancën Atlantike nëse vendet skandinave nuk respektojnë marrëveshjen e nënshkruar me Ankaranë në samitin e NATO-s në Madrid.

"Ata duhet t'i përmbahen dokumentit, nëse nuk e bëjnë, ne nuk do t'i pranojmë në NATO", tha ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu”, raporton Anadolu.

Javën e kaluar, Ankaraja mbështeti kandidaturën e Helsinkit dhe Stokholmit për Aleancën Atlantike në bazë të një memorandumi mirëkuptimi që u bën thirrje vendeve skandinave të distancohen nga grupet e konsideruara terroriste nga Turqia dhe ekstradimi i militantëve të dyshuar.

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

39 vite nga vdekja e Musine Kokalarit, shkrimtares revolucionare të regjimit komunist që humbi jetën në internim

39 vite nga vdekja e Musine Kokalarit, shkrimtares revolucionare të regjimit komunist që humbi jetën në internim