'Nature Albania' aksion pilot ne 10 parqe! Giorgio Ponti: Janë parashikuar disa ndërhyrje në gjithë Shqipërinë (VIDEO)

Me një shtrirje prej 1200 hektarësh dhe një masiv të mrekullueshëm të përbërë kryesisht nga Bredhi Maqedonas, Bredhi i Hotovës në Përmet, konsiderohet si parku i mrekullueshëm natyror i padëmtuar nga dora e njeriut

Nisma “Nature Albania”  për herë të parë në këtë park për prezantimin e  veprimeve pilot që sipas përfaqësuesit të organizatës italiane Giorgio Ponti, do të financohen 1.2 mln euro.

Kreu i Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura,  Zamir Dedej shprehet se kjo iniciativë, synon të japë një ndikim të rëndësishëm

"Të gjithë banorët që janë të përfshirë në zonën e Bredhit të Hotovës do të kenë mundësi të përfitojnë lëndë drusore për djegie për nevojat e tyre. Për këtë ne po hartojmënjë plan që përcaktojmë sasinë e familjeve dhe të lëndës drusore që ata duan. Pra heqim ata drurë që janë ose të rënë ose që nuk lejojnë rritjen e të tjerëve" - tha Dedej.

Projekti do përqëndrohet tek disa ndërhyrje në 10 parqe kombëtare të vendit tonë.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vlerësimi që ju keni për punonjësit e Policisë së Shtetit është?

Komento

Komente

 • Ardut: 31/10/2020 03:05

  1.2 milion eoroooo. gjysmat I mer ministri. pastaj Zaniri. te pylli do shkojne vetem ca letra projektesh. si gjithnje

  Përgjigju
 • Bledi: 31/10/2020 00:37

  Duhen mbjellur 50 milion peme ne shqiperi ,,qe te zevendesohet masakra mbi pyjet...

  Përgjigju
 • BENI: 31/10/2020 00:22

  DO ISHTE MIRE QE TE BEHEJ DHE NJE PROGRAM PER MBJELLJEN E BREDHAVE DHE PISHAVE NE TE GJITHE SHQIPERINE ,,,SIDOMOS NE VERI SEPSE ATY KA SHUME PEME TE PRERA...

  Përgjigju
 • populli: 30/10/2020 23:34

  Na duhet dhe 30 vite te shkojme ku ishim.. Hajde demokraci hajde

  Përgjigju
 • E ardhmja: 30/10/2020 22:07

  Projekte në mbrojtje të natyrës duhen gjithmonë e më shumë,duke mësuar banorët e komunitetin..

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Manastirliu: Gushti do të jetë muaji i hapur i vaksinimit masiv për çdo qytetar +18 vjeç! 24% e popullsisë, e vaksinuar me të dyja dozat