Ndahet nga jeta gazetari i njohur amerikan, u rrëmbye dhe u mbajt peng për shtatë vjet gjatë luftës civile në Liban

Ndahet nga jeta gazetari i njohur amerikan, u rrëmbye dhe u mbajt peng për shtatë vjet gjatë luftës civile në Liban

Terry Anderson në konferencë pas lirimit të tij, 1991

Gazetari amerikan Terry Anderson, i cili u mbajt peng për gati shtatë vjet gjatë luftës civile në Liban, ka vdekur në moshën 76-vjeçare.

Anderson ishte korrespondenti kryesor për Lindjen e Mesme për Associated Press kur u kap nga militantët islamikë në 1985 gjatë asaj që u bë e njohur si kriza e pengjeve në Liban.

Ai vdiq në shtëpinë e tij në Greenwood Lake, Nju Jork, të dielën, tha vajza e tij. Sulome Anderson tha se i ati kishte gjetur paqe vitet e fundit.

"Asnjëherë nuk i pëlqente të quhej hero, por të gjithë këmbëngulën ta quanin atë”, tha ajo.

Anderson u rrëmbye në Bejrut më 16 mars 1985. Ai sapo kishte mbaruar së luajturi tenis kur persona të armatosur e tërhoqën zvarrë në një makinë dhe u larguan me shpejtësi.

Ai do t'i kalonte gjashtë vitet e nëntë muajt e ardhshëm i lidhur në qeli nëntokësore me zinxhirë dhe me sy të lidhur për pjesën më të madhe të kohës, si një nga më shumë se 100 personat e ndaluar në Liban.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Kush është biznesmenia që i ka rrëmbyer zemrën? Amos Zaharia e zbulon për herë të parë

Kush është biznesmenia që i ka rrëmbyer zemrën? Amos Zaharia e zbulon për herë të parë