Ndahet nga jeta ish-ambasadori i BE në Shqipëri, ish-ministri i Jashtëm Bushati: Mik i çmuar

Ish-ambasadori i BE në Shqipërisë, Helmuth Lohan

Është ndarë nga jeta ish-ambasadori i BE në Shqipëri Helmuth Lohan. Lajmin është bërë i ditur nga delegacioni i Bashkimin Europian në Shqipëri. 

"Delegacioni i BE-së është thellësisht i pikëlluar dhe i tronditur nga ndarja nga jeta e ish-ambasadorit Helmut Lohan. Ne kemi humbur një koleg, mik dhe një avokat të përkushtuar për të ardhmen e Shqipërisë në BE. Mendimet tona dhe keqardhje e thellë për familjen e tij,"- shkruan Delegacioni. 

Keqardhjen për ndarjen nga jeta të ish-ambasadorit e ka shprehur edhe ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati.

"Me keqardhje mësova për ndarjen nga jeta të ish Ambasadorit të Bashkimit Europian në Shqipëri, Helmuth Lohan. Përveç se një mik i çmuar, Helmuth Lohan ishte një burrë i përkorë dhe njohës i shkëlqyer i makinerisë e burokracisë europiane. Vitet e shërbimit të tij në Shqipëri përkojnë me përpjekjet tona për të hedhur hapin e parë, atë të aplikimit për anëtarësim në Bashkimin Europian", shkruan Bushati në Facebook.

Lohan ka shërbyer si diplomat në Shqipëri nga viti 2006 deri në 2010.

  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

  • Tartar Bazaj: 27/01/2019 00:53

    Familja e ish-Ambasadorit te Bashkimit Europian humbi njeriun me te shtrenjte te saj.BE humbi nje personalitet,koleg,misionar te denje,ne shqiptaret humbem nje mik te shtrenjte qe kontributi tij se bashku me bashkepuntoret europian dhe partneri yne strategjik,beri qe ne te jemi shume hapa me prane Bashkimit Europian.Qofte dheu i lehte dhe shpirti i tij u prefte ne paqe.Amin

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja