Ndalimi i peshkimit në liqenin e Ohrit e Prespës, zv.ministri i Bujqësisë: Periudha e shtimit, masë për të mbrojtur speciet nënujore! Monitorohet nga një task-forcë

Zëvendësministri i Bujqësisë, Roland Kristo foli në Report Tv për ndalimin e peshkimit në liqenin e Ohrit, Prespës, Fierzës, Ulzës e Shkopetit. Kristo në një lidhje për ‘Sot Live në Shqipëri’ me gazetarin Nertil Agalliu shpjegoi se kjo masë merret çdo vit në të njëjtën periudhë kohore, pasi është koha e shtimit të llojeve të ndryshme të peshqve.

“Urdhër që del çdo vit, i lidhur me periudhën e shtimit të specieve të caktuara. Në muajin nëntor deri në fund të muajit shkurt nxorëm ndalimin e peshkimit për koranin. Në fillim të muajit prill kemi nxjerr urdhrin për ndalimin e peshkimit në liqenin e Shkodrës dhe më pas për liqenet e tjera”, tha Kristo.

Zv.ministri thotë se ngrihet një Taskë-Forcë e posaçme për të monitoruar nëse kjo masë zbatohet në këto liqene.

“Në liqenin e Shkodrës, Prespës, Ulzës, ka organizata e menaxhimit të peshkimit, nga ana tjetër është inspektorati i peshkimit, që në këtë periudhë punon me një task-forcë që është me e përqendruar për ndjekjen në vazhdimësinë. Urdhri i ministrisë i ngarkon me detyrat për zbatimin, në bashkëpunim edhe me Policinë.

Është periudha e shtimit, në këtë periudhe është e ndaluar aktiviteti i peshkimit se nuk mund të peshkohen riprodhuesit. Ka një periudhë për çeljen e vezëve dhe larvat që krijohen të cilat qëndrojnë në fazën e parë afër bregut dhe më pas largohen. Kjo nuk është masa e vetme”, u shpreh zv.ministri.

Ai shpjegon se kjo masë merret me qëlllim që të mos rrezikohet gjallesat ujore në periudhën e tyre të shtimit, ndërsa tha se merren edhe masa të tjera nga Ministria e Bujqësisë për shtimin artificial për peshq të caktuar, si korani.

“Kemi dy qëllime për koranin, ndalohet aktiviteti i peshkimit, nga krahu tjetër grumbullojmë vezët e koranit dhe bëjmë shtimin artificial. Po kështu në liqenin e Prespës për krapin”, tha ai.  

Në liqenin e Ohrit, Prespës, Fierzës, Ulzës dhe Shkopetit peshkimi është i ndaluar nga data 20 prill deri më 31 korrik.

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Konkluzionet e forumit të ministrave të ekonomisë në Tiranë: Tregu i përbashkët rajonal, objektiv drejt tregut të vetëm të Bashkimit Evropian

Konkluzionet e forumit të ministrave të ekonomisë në Tiranë: Tregu i përbashkët rajonal, objektiv drejt tregut të vetëm të Bashkimit Evropian