Qeset njëpërdorimshme, Rama: Asnjë tolerim kujt shkel ligjin! Task-forca vazhdon punën në terren për shkeljet

Qeset njëpërdorimshme, Rama: Asnjë tolerim kujt shkel ligjin! Task-forca vazhdon punën në terren për shkeljet

Foto ilustruese

Kryeministri Edi Rama thotë se vijojnë kontrollet në terren për të goditur rastet e prodhimit, importimit dhe tregtimit të qeseve njëpërdorimshme.

Në Facebook, kreu i qeverisë shkruan se “asnjë tolerim ndaj askujt që shkel ligjin duke vazhduar ende me prodhimin, importimin apo tregtimin e qeseve plastike njëpërdorimshme, tashmë kategorikisht të ndaluara.

‘Asnjë tolerim ndaj askujt që shkel ligjin duke vazhduar ende me prodhimin, importimin apo tregtimin e qeseve plastike njëpërdorimshe, tashmë kategorikisht të ndaluara! Pas një fushate shembullore të informimit publik dhe ndërgjegjësimit të shumicës prej qytetarëve mbi rëndësinë e jashtëzakonshme të reduktimit të plastikës, TASK FORCA vazhdon punën çdo ditë në terren për të kontrolluar subjektet që vazhdojnë avazin e vjetër kokëfortë të moszbatimit të ligjit!’- shkruan Rama.

Vendimi për të hequr nga tregu qeset njëpërdorimshme, hyri në fuqi më 1 qershor të vitit të kaluar.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lol: 01/06/2023 09:56

  Te doli gjumi, per qeset as e qeth kush.

  Përgjigju
 • Prezerv @tivi: 01/06/2023 09:52

  Po me qeset shumë përdorimshe që përdoren vetëm një herë si i bëhet?

  Përgjigju
 • Pavel Mihajli: 01/06/2023 08:47

  Mbeshtes eliminimin e qeseve te papershtateshme por per ne pensionistet problemi eshte cfare do fusim Brenda ne qese ,me leket qe marrim!

  Përgjigju
 • ana: 31/05/2023 22:05

  Çdo task force eshte ne terren per te mbledhur leke e per te vene gjoba. Nuk e ka njeri mendjen te bej punen e shtetit, por e kane mendjen sa zgjohen ne mengjes sesa leke do bejne gjate dites dhe te nesermen ndodh e njejta gje. Dil vete ne terren o Rame dhe shikoje vete se cfare ndodh me keto task forcat.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Tiranë, Veliaj nis rehabilitimin e ‘lagjes së korçarëve', merr dakordësinë e banorëve të ngushtojnë oborret për të hapur rrugën

Tiranë, Veliaj nis rehabilitimin e ‘lagjes së korçarëve', merr dakordësinë e banorëve të ngushtojnë oborret për të hapur rrugën