Ndalohet me ligj përdorimi i tullumbaceve me azot! Mes tymueseve futet në listën e lëndë psikotrope

 

Protoksidi i azotit tashmë konsiderohet me ligj lëndë psikotrope dhe përdorimi saj, kryesisht përmes tullumbaceve me azot nga të rinjtë në lokalet e natës është i paligjshëm. Mes kaosit të krijuar nga deputetët e opozitës në Kuvend, ndryshimet ligjore të propozuara fillimisht nga ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe të mbështetura nga ministria e Shëndetësisë, pas miratimit në komisionet p[parlamentare morën votën pro të deputetëve të maxhorancës edhe në seancën parlamentare.

Në seancë u rrëzuan amendamentet e propozuara për këtë çështje nga deputetët e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho, Monika Kryemadhi dhe nga Petrit Vasili. 

“Kryetare është e papranueshme situata e parlamentit jashtë kësaj salle, është e papranueshme që deputetët nuk lejohen të hyjnë brenda...”

Përdorimi i drogës me tullumbace, u kthye në shqetësim serioz disa muaj më parë, kur përmes një investigimi të Report Tv u zbulua se tregtohej lirshëm në lokalet e natës, si të ishte  një produkt i shëndetshëm.


Lajmi kryesor:

PS miraton mes tymueseve rregulloren që përjashton 2 muaj deputetët e kaosit! Bardhi: E çojmë në Kushtetuese! Rithemelimi përplaset me Gardën


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë