Ndarja nga Maqedonia e Veriut, Varhelyi: Nuk është kjo çështja, duhet të arrihet anëtarësimi i dy vendeve

 

Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi, foli në lidhje me ndarjen e procesit të integrimit të Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut. Komisioneri tha nuk është kjo çështja, por anëtarësimi i të dy vendeve.

‘Kjo është një çështje e nxehtë, por siç ju thash nuk mendoj se ndarja me Maqedoninë e Veriut është çështja e vërtetë, por anëtarësimi i tyre në BE. Për këtë po punojmë. Çështja është që të kemi marrëveshje për të dyja shtetet. Unë po përpiqem fort, dhe kjo kërkon durim strategjik. Bëhet fjalë për zgjedhje shumë të rëndësishme. Nuk ka qenë këtu, por edhe në Shkup. E gjitha ajo punë nuk ka të bëjë me këtë gjë, por ideja është sesi do të arrihet anëtarësimi. Puna që ne po bëjmë, është që të arrijmë marrëveshjen në qershor. Nuk ka plan B. Jam besimplotë që të gjithë kanë të njëjtin mentalitet dhe këndvështrim kur flasim për këtë çështje.’- u shpreh komisioneri Varhelyi.


Lajmi kryesor:

Varhelyi në Tiranë/ Rama: Nëse s'ka datë për negociatat ndahemi nga Maqedonia! Komisioneri: Kërkoj pak më shumë durim, e kryejmë brenda qershorit


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

'Koha do t’ju shërojë dhimbjet...' horoskopi për ditën e sotme

'Koha do t’ju shërojë dhimbjet...' horoskopi për ditën e sotme