Ndërkombëtarët kërkojnë dialog, Panariti: Duhet një 'palë' mbi palët

Dialogu është thirrja e të gjithë ndërkombëtarëve si zgjidhja e vetme e krizës politike. Teksa Basha ka deklaruar se nuk do të ulet në një tryezë për aq kohë sa Rama është kryeministër, ky i fundit vijon thirrjet "kur do flasim". Pas gjithë këtyre thirrjeve për dialog, Edmond Panariti, kërkon 'ndihmën' e një pale të tretë që të bëjë të mundur uljen në tryezë të liderëve politik, për të zgjidhur krizur.

Sipas tij, duhet një "palë" mbi palët. 

"Kush do t'i "negocioje" negociatat? Dialogu politik dhe bashkëpunimi pozite opozitë, është bazamenti dhe kryekushti për vlefshmërinë e reformave të lidhura me kriteret për hapjen e negociatave për në BE. Kjo dihet! Por ky dialog nuk ekziston, prandaj bisedimet për antaresim nuk hapen! Sepse opozita është e detyruar të dale në rrugë, ndersa qeveria është e bunkerizuar në një "status- quo" sa absurde aq dhe degraduese. Pra pyetja që shtrohet është se kush do ti negocioje "negociatat", për rivendosjen e demokracise funksionale pluraliste? Kush do të negocioje daljen nga farsat e përcaktuara si "teknikisht" ligjore por që janë "de facto" moniste dhe shtypese? Kush do të negocioje daljen nga "absurdi" dhe hyrjen në normalitet! Askush tjeter, përveç një palë "mbi palet" dhe me besimin e palëve. Këtë kërkon opozita me qeverinë kalimtare. Sa për negociatat për në BE, të cilat janë në thelb teknike , ato edhe sikur të hapeshin nuk ka kush i negocion më, sepse nuk ka negociatore! Negociatoret teknike na kane lene , ata nuk i ke më në administrate sepse janë larguar si pjesë e "reformave" , shkruan Panariti.

Më herët, Johann David Wadephul (CDU), si edhe raportuesi për Shqipërinë në Komisionin e Bundestagut për Çështje të Jashtme, Christian Schmidt (CSU), nga partitë simotra me Partinë Demokratike të Shqipërisë kanë ofruar ndihmën e tyre për kapërcimin e krizës.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të kërkohet certifikata e vaksinimit për tu futur në bare e restorante?

Komento

Komente

 • emigranti: 14/05/2019 15:55

  Nuk keni nevoje per negociatore por per avokate.Jeni opozita me e korruptuar qe mund te kete njohur Europa.Krimet tuaja nuk mund ti negocioje asnje pale e trete ngado qe te vij.Ju kerkoni te deklarohet parlamenti i paligjshem qe te mos njihen ligjet qe kane te bejne me reformen ne drejtesi sepse nuk keni vetem vjedhur por keni vrare njeres te pafajshem dhe keni shitur interesat e atdheut.Kete e kuptoni fare mire dhe ju ka hyre frika ne palce sepse po jua zene vendet ne parlament kandidatet tuaj qe nuk kane lyer duart me vjedhje dhe korupsion aq me teper me gjak te pafajshem te cilet e kane ndergjegjen e paster per reformat qe po votojne.Por ju mor te mjere nuk mund te mbani peng hapjen e negociatave te vendit per ne bashkimin Europian sepse per arsyen e thjeshte ne si shqiptare jemi nje here te interesuar per per tu futur ne BE ndersa interesat AMERIKANE dhe EUROPIANE per te futur ne Europe Shqiperine dhe vendet e Ballkanit Perendimor jane shume me te medha dhe me me shume interesa sepse behet fjale per lufte e perplasje me interesa strategjike ne lufte me Rusine dhe Kinen.Ju jap nje keshille merni avokat pranoni gjykimin e shkurtuar te gjithe ju qe nuk keni derdhur gjak shqipetari, burgu per Vipat ka kohe qe po je pret

  Përgjigju
 • Populli: 14/05/2019 15:38

  Po ik o derdimen qe mbete pas fustanit te Monikes,njeri pa vlere e integritet moral,keqardhje per kete qurravitje te neveritshme.

  Përgjigju
 • Gardiani: 14/05/2019 15:11

  Sikur t’i theshim nje here presidentit, a tij pronarit te LSI Sh A ,si thua ?????

  Përgjigju
 • ELA: 14/05/2019 13:32

  O i mjeri ti te qan zemra per Ilirin o saldatori i Korces,ri aty boll vodhe ,or hajvan

  Përgjigju
 • erik: 14/05/2019 12:48

  te therrasim papen

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

‘Open Balkan’, Von der Leyen: Mbështesim çdo iniciative që është brenda procesit të Berlinit dhe të jetë gjithëpërfshirëse