Ndërtesat më të bukura në botë (FOTO)

Ndërtesat më të bukura në botë (FOTO)

Festivali Botëror i Arkitekturës ka zbuluar listën të finaliste të ndërtesave dhe projekteve të reja më të mira nga e gjithë bota.

Lista përfshin projekte komerciale, rezidenciale dhe kulturore, duke përfshirë Qendrën e Ekspozitës Kulturore Kineze në ajër të hapur në Lanzhou dhe një plan për të ruajtur ndërtesën më të vjetër të Abu Dhabit, Kalaja Qasr Al Hosn.

Me çmimet e vitit të kaluar të anuluara për shkak të pandemisë së koronavirusit, lista e këtij viti përmban projekte arkitekturore të përfunduara globalisht midis 2019 dhe 2021. Fituesit do të vendosen në muajin dhjetor, kur më shumë se 100 gjyqtarë do të mblidhen në Lisbonë me 1-3 dhjetor për të kurorëzuar Ndërtesën Botërore të Vitit.

Kandidatët janë ndërtesa dhe peizazhe të përfunduara midis viteve 2019 dhe 2021; peizazhet ndahen në dy kategori, njëra për mjediset natyrore dhe tjetra për projektet urbane.

Ndërtesat ndahen në 20 kategori të ndryshme në bazë të përdorimit të tyre, duke filluar nga projektet e banimit në zyra, nga transporti në shkolla, nga vendet e kultit në objektet e kulturës, sporteve dhe jetesës në komunitet si dhe një kategori për prodhimin e energjisë dhe objektet e riciklimit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Impiantet e ujërave të zeza, Zhupa: Qeveria është duke ‘masakruar’ me gjoba bizneset turistike

Impiantet e ujërave të zeza, Zhupa: Qeveria është duke ‘masakruar’ me gjoba bizneset turistike