Ndërtimi i 3 stadiumeve të reja në Durrës, Vlorë dhe Korçë, Rama: Janë shpallur 9 studiot arkitekturore finaliste! Në maj garojnë në qytetet përkatëse

Ndërtimi i 3 stadiumeve të reja në Durrës, Vlorë dhe Korçë, Rama: Janë shpallur 9 studiot arkitekturore finaliste! Në maj garojnë në qytetet përkatëse

Kryeministri, Edi Rama në lidhje 'skype' me përfaqësuesit e studiove aplikuese

Kryeministri, Edi Rama ka bërë me dije se është përmbyullur me sukses faza e parë e garës ndërkombëtare për ndërtimin e 3 stadiumeve në Durrës, Vlorë dhe Korçë.

Mes 41 studiove aplikuese me prestigj të lartë, nëntë prej tyre janë shpallur finalistë dhe do të konkurrojnë në tre garat e fillimit të muajit maj në qytetet e Durrësit, Vlorës dhe Korçës.

“Mirmëngjes, dhe me kënaqësinë e përmbylljes me sukses të fazës së parë të garës ndërkombëtare për 3 stadiumet e reja në Durrës, Vlorë, Korçë, ku nga 86 aplikimet e 41 studiove (studiot kanë aplikuar sipas dëshirës për 1, 2 apo 3 finale), mes të cilave një pjesë e konsiderueshme me prestigj të lartë në skenën bashkëkohore të arkitekturës, kanë dalë nëntë finalistët që do të konkurojnë në tre garat e fillim-majit në qytetet respektive, ju uroj një fundjavë të mbarë”- u shpreh Rama.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • goni: 21/03/2023 19:47

  jo ndertimi i 3 stadiumeve,,por ndertimi i 3 kullave....te rente kolera mor edi rama....

  Përgjigju
 • Iris: 19/03/2023 00:34

  1-Po arkitektet shqiptare perse diplomohen,apo te projektojne /shtepite e barit/ ne Londer?! 2-Po per ndonje uzine,fabrike,a kombinat pse nuk shpall nje konkurs projektim-ndertimi,por vetem per budallalleqe?!

  Përgjigju
 • Ché ne pensi?: 18/03/2023 17:16

  O Komandant,po sikur të bëje një Stadium të ri aty te ish klubi Dinamo, poshtë digës së Liqenit...!..vendi fantastik pranë Korpusit Olimpik edhe Liqenit!

  Përgjigju
 • One: 18/03/2023 13:38

  Ndonje bibloteke?! Apo ç’e do ????

  Përgjigju
 • Berta: 18/03/2023 10:53

  Le te fitoje studioja me e mire qe te ndertoje stadiumet me perfekte

  Përgjigju
 • Alban: 18/03/2023 10:19

  Kenaqesi te shohim qe sporti po merr vemendjen qe meriton

  Përgjigju
 • Vini: 18/03/2023 10:17

  Keni ndermarre nje mision shume te rendesishem per ndertimin e ketyre stadiumeve

  Përgjigju
 • Olti: 18/03/2023 10:15

  Do dalin stadiume fantastike

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet