'Mua këtu më keni me kallash në dorë', Meta shpegon deklaratën në Roskovec: Ka rënë shteti, banorët janë kërcënuar

Kreu i PL ka komentuar edhe veprimin e tij, i cili me vare goditi shtyllën dhe bëri thirrje për marrjen e armëve, teksa ishte në fshatin Suk 1 të bashkisë Roskovec për të qenë krah banorëve të cilët kundërshtojnë ndërtimin e TEC.

Meta tha se këto veprime po i bënë sepse sipas tij në këtë vend nuk ka shtet.

“Sepse ka rënë shteti. Mafia ka kapur shtetin. Banorët e Roskovecit kanë të përjashtuar nga procesi i dëgjimit dhe i konsultimit dhe janë intimiduar nga forcat e narkoshtetit dhe nga kryebashkiakja që i ka kërcënuar banorët për të bërë një TEC në atë zonë që do të helmojë dhe shkatërrojë atë zonë të begatë. Do të bëhet që do të eksportojë energji në Greqi. Pse kompania nuk investon në Greqi, por në Rroskovec, ku janë ndërtuar sera dhe biznese agrobujqësore. Është dhuna që përdor shteti për ti larguar nga vendi i tyre që do përgjigje të organizuar nga ata banorë për të mbrojtur të ardhmen e tyre, që të mos largohen dhe ta shkatërrojnë atë zonë”, tha ai.


Lajmi kryesor:

Meta nuk ndal sulmet ndaj SPAK: Strukturë që vepron me regji! Asnjë lëvizje për denoncimet e mia për vjedhje vote


S.B/S.G/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Seanca plenare, Felaj u heq të drejtën e fjalës 7 deputetëve

Seanca plenare, Felaj u heq të drejtën e fjalës 7 deputetëve