Ndryshimet në qeveri, Begaj dekreton shkarkimin e Ahmetajt dhe emërimin e Ballukut e Dhukës! Të enjten parlamenti në seancë plenare në orën 17:00

Ndryshimet në qeveri, Begaj dekreton shkarkimin e Ahmetajt dhe emërimin e Ballukut e Dhukës! Të enjten parlamenti në seancë plenare në orën 17:00

Balluku, Rama, Ahmetaj dhe Dhuka

Presidenti Bajram Begaj firmosi sot dekretet e para pas marrjes së detyrës që lidhen me ndryshimet në qeveri propozuar nga kryeministri Edi Rama në kuadër prioriteve aktuale, siç është përgjigjja ndaj krizës energjetike dhe integrimi i vendit. Begaj dekretoi shkarkimin e Arben Ahmetajt dhe emërimin e Belinda Ballukut zëvëndëskryeministre që mban edhe postin aktual të ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë. Ahmetaj nuk do të mbajë më as postin e ministrit për Rindërtimin, që shkrihet pas përmbushjes së misionit.

Po ashtu, u dekretua edhe emërimi i Majlinda Dhukës në krye të ministrisë së re të shtetit ngritur për integrimin që merr edhe pozicionin e kryenegociatores, në vend të Zef Mazit. Seanca ku këto dekrete do të marrin votën e deputetëve pritet të mbahet të enjten pasdite në 17:00 që shënon dhe mbylljen e axhendës parlamentare.

Kryeministri Rama firmosi dje propozimet për disa ndryshime në kabinetin qeveritar. Arben Ahmetaj nuk do të jetë më zv. Kryeministër, ndërsa vendin e tij si numri dy i Qeverisë do ta zërë Belinda Balluku, e cila do ta mbajë edhe postin aktual të ministres të Infrastrukturës dhe Energjisë. Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra Arben Ahmetajt, si zv.kryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin, dhe në vend të tij ka emëruar Ballukun, si zv.kryeministre. Ndërsa ministria e Shtetit për Rindërtimin, për kreun e qeverisë e ka përmbushur misionin, kjo dhe fale kontributit të Ahmetajt. Rama tha se kriza energjetike si dhe integrimi i vendit drejt Bashkimin Europian, janë tashmë dy prioritetet e qeverisë, për të cilat janë bërë edhe ndryshimet në kabinetin qeveritar. 

Ndërkohë në kuadër të procesit të integrimit dhe negociatave me BE-në, kryeministri Edi Rama bën të ditur se si kryenegociatore është emëruar Majlinda Dhuka, një profil i lartë teknik, në vend të profilit të lartë diplomatik të ambasadorit Zef Mazi. Dhuka po ashtu është emëruar Ministre Shteti për marrëdhëniet me BE-në pranë kryeministrit. Kreu i qeverisë ka falenderuar kryenegociatorin Zef Mazi për kontributin në arritjen e madhe historike të çeljes së negociatave

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:00
Ndryshimet në kabinetin qeveritar, Bajram Begaj dekreton propozimet e Ramës

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar shkarkimin e Arben Ahmetajt nga detyra si Zëvendëskryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave. Po ashtu Begaj ka dekretuar edhe dekretuar emërimin e zonjës Majlinda Dhuka si ministër Shteti dhe Kryenegociatore, si dhe emërimin e zonjës Belinda Balluku edhe në detyrën e Zëvendëskryeministres, përpos detyrës që mban të ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë.

'Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, pas administrimit të propozimeve të Kryeministrit dhe shqyrtimit të tyre, ka dekretuar  shkarkimin e z. Arben Ahmetaj nga detyra si Zëvendëskryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave. Presidenti i Republikës, ka pranuar propozimin duke dekretuar emërimin e zonjës Majlinda Dhuka si ministër Shteti dhe Kryenegociatore, si dhe emërimin e zonjës Belinda Balluku edhe në detyrën e Zëvendëskryeministres, përpos detyrës që mban të ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë.'- njofton presidenca.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Juri: 27/07/2022 06:19

  Pashe cka shkruan dogana. Eshte barre e katunar Hysenbelliut, thone, te provoje fajesine e doganiereve!!! Shokuese! Tronditese! Injorance galaktikore juridike. Po pse mos gje eshte gjykates apo kadi Fanja??? C0une ka ai faktoje apo jo me prova fajesine? Jeni ne metro apo jo? Edhe sikur hic te verteta te jene shkrimet, mjafton injoranca kafsherore juridike qe demostron Gazhelizmi Ramist qe ti quash injorante. Me keq ska.

  Përgjigju
 • Mario: 26/07/2022 16:36

  Dekrete normale ashtu sic bente edhe Meta.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 26/07/2022 14:10

  Bravo bake. Ka nie here te pare. Duhet ta merrnim vesh edhe ne qe firmose dekretet e radhes,se likesevdalliu "ja solli ne maje te hundes" kryerilindasit megjithse,ky i fundit e kish zgjedhur vete ne bythoren presidenciale.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?



×

Lajmi i fundit

Kiara 'godet' grupin e Oltës në BBV! Ja cila mund të largohet nga spektakli

Kiara 'godet' grupin e Oltës në BBV! Ja cila mund të largohet nga spektakli