Në burg se akuzohet se përfitoi 15 mln lekë nga Inceneratorët, Alqi Bllako depoziton në Apelin e GJKKO kërkesën për lirim: S’kam rrezikshmëri dhe nuk i shmangem hetimit

Në burg se akuzohet se përfitoi 15 mln lekë nga Inceneratorët, Alqi Bllako depoziton në Apelin e GJKKO kërkesën për lirim: S’kam rrezikshmëri dhe nuk i shmangem hetimit

Ish-deputeti i PS-së, Alqi Bllako

TIRANË- Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako i cili ndodhet në burg se akuzohet se ka përfituar 15 mln lekë për shkak të shkeljeve për Inceneratorin e Fierit, ka depozituar sot në Apelin e GJKKO kërkesën për ndryshimin e masës së arrestit.

Gazetari i Report Tv Arsen Rusta thotë se Bllako nënvizon në kërkesën e tij se s'ka prova se ai është i rrezikshëm dhe si shmanget hetimit. Pritet caktimi me short i trupës gjykuese në Apel.

Ish-deputeti socialist, Alqi Bllako akuzohet për korrupsion dhe shpërdorim detyre pasi sipas SPAK ka falsifikuar dokumente shpronësimi për një tokë që nga arë ishte kthyer në truall dhe dokumentet e falsifikuara i janë paraqitur Këshillit të Ministrave, tokë mbi të cilën do ndërtohej inceneratori i Fierit. Kjo shkelje, thotë Prokuroria e Posaçme, është bërë në bashkëpunim me ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka dhe kryetarin e shpronësime, Pëllumb Abeshi. 

Në dëshminë që ka dhënë më herët në SPAK, Bllako ka deklaruar nuk ka pasur asnjë rol vendimmarrës, teksa shtoi se thjesht ka përcjellë shkresën te Këshilli i Ministrave.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë, rritet frika për sulm bërthamor nga Rusia! SHBA: Kemi kontaktuar me Kremlinin! Ta dinë që pasojat do të jenë të tmerrshme

Lufta në Ukrainë, rritet frika për sulm bërthamor nga Rusia! SHBA: Kemi kontaktuar me Kremlinin! Ta dinë që pasojat do të jenë të tmerrshme