Në fillim të korrikut hapet aksi Kardhiq-Delvinë, Rama publikon pamjet e punimeve: Do të lehtësohet aksesi drejt Sarandës

VLORË- Punimet për aksin rrugor Kardhiq-Delvinë janë drejt fundit dhe në fillim të muajit korrik kjo rrugë do të jetë e përfunduar dhe e hapur për qarkullimin e mjeteve.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga rruga e re kombëtare, e cila do të shkurtojë ndjeshëm distancën e lëvizjes drejt brigjeve të Jonit.

“Mirëmëngjes, dhe me këto pamje thuajse finale, fare pak ditë para se të hapet për të gjitha automjetet, rruga e re kombëtare Kardhiq-Delvinë e deri në Sarandë, ju uroj një të diel të qetë”, shkruan kryeministri.

Ndërtimi i aksit rrugor Kardhiq-Delvinë po pritet prej vitesh nga banorët e Gjirokastrës dhe operatorët turistikë pasi do të afrojë dy qytete që kanë një numër të konsiderueshëm vizitorësh, Sarandën dhe Gjirokastrën.

Tuneli i Skërficës  përgjatë rrugës së re Kardhiq-Delvinë me gjatësi 1316 metra është një nyje lidhëse e rrugës strategjike Kardhiq-Delvinë, për zhvillimin e turizmit në bregdetin e jugut dhe Sarandës.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Keli: 26/06/2022 18:57

  Gezim i nadh te shoh sesa i perkushtuar jeni dhe se po beni investime kaq te medha per vendin tuaj

  Përgjigju
 • Esi: 26/06/2022 18:56

  Do te na beni nje nder te madh do ulet shume trafiku.

  Përgjigju
 • Romario: 26/06/2022 16:09

  Jam i sigurte qe me keto zhvillime qe jane bere nder vitet e fundit dhe po vazhdojne dita dites, shume shpejt jemi pjese e BE padiskutim.

  Përgjigju
 • Marjo: 26/06/2022 16:09

  Nje infrastrukture me standarte europiane! Me vjen mire qe qeveria ka kete vemendje per zhvillimin e rrugeve ne Shqiperi.

  Përgjigju
 • aleks: 26/06/2022 16:07

  Ky aks i ri do te lehtesoi vertet mjafte rrugen drejte sanrandes qe eshte e mbi ngarkuar ne kete sezon vere dhe per fate qeveria shqipetare e ka bendur zgjidhjen

  Përgjigju
 • beti: 26/06/2022 16:06

  Do jete nje investime tjeter madheshtore qe perfundon tani per te qene gati per sezonin turistik

  Përgjigju
 • Arta: 26/06/2022 15:34

  I mirepresim gjithmone keto investime ne infrastrukture sidomos tani ne sezonin e veres qe do sjellin lehetesira te medha

  Përgjigju
 • Mela: 26/06/2022 14:09

  Do jete nje lehtesim i madh per trafikun

  Përgjigju
 • Frida: 26/06/2022 13:51

  Bravo ky esht nje premitim i mbajtur dhe nje aset i shtuar ne rruget e jugut te shqiperise te cilat tashme perballojne kapacitetet e nevojshme

  Përgjigju
 • Agron: 26/06/2022 13:49

  Kjo rruge do te bej qe lidhja e tiranes me saranden te jete me e shpejte dhe ti lehtesoj pune cdo qytetari apo turisti

  Përgjigju
 • Parruca: 26/06/2022 13:48

  Rruga eshte nje gje shume e mire, por komentet e dala nga zyra gebelsiane e kryeministrise te perziejne zorret dhe te vjen per te vjelle. Njeri nga ekzaltimi shkruan dhe per sinjalistiken qe me demek qeka e mrekullueshme. Po ku e pa ai nderkohe qe rruga nuk eshte hapur akoma? Kur lexoj keta mjeranet qe shkruajn kam nje peshtjellim ndjenjash; neveri, keqardhje, revolte. Mjere Shqiperia!

  Përgjigju
 • Alban: 26/06/2022 13:43

  Fantastik fakti qe edhe pse jemi ne nje krize prej luftes ju nuk dini te ndaleni me investime te cilat jane te nevojshme bravoo

  Përgjigju
 • Ledio: 26/06/2022 13:43

  Hallall edo qe punoni per te lehtesuar trafikun e tmerrshem qe krijohet ne sezonin veror

  Përgjigju
 • Alfred: 26/06/2022 13:28

  Duke ditur qe kjo rruge shkurton shume kohe eshte edhe nje nga projektet me te mjra t bera deri m sot

  Përgjigju
 • Redi: 26/06/2022 13:27

  Nje nga akset te cilin e presim me padurim.Me ne fund kemi per te shkuar ne sarande per tre ore

  Përgjigju
 • Dea: 26/06/2022 13:06

  Nje lehtesim i madh per ne sepse rruga eshte shkurtuar shume nje pune e madhe

  Përgjigju
 • Ermir: 26/06/2022 12:57

  Keshtu behen rruget e infrastruktura jo si saliu qe inaguronte 5 her nji rrug se i linte copa copa

  Përgjigju
 • Agron: 26/06/2022 12:57

  Sa mire qe keni investuar ne kte aks. Tani mund te kryejme udhetimet tona qetesisht dhe lehtesisht fal standarteve dhe cilesis se ktij aksi. Jemi me fat qe ju kemi ne krye sepse nuk keni len pas dore asnje qytet dhe rruge

  Përgjigju
 • Ardi: 26/06/2022 12:56

  Per te tilla pune ka nevoje shqiperia dhe vetem kjo qeveri po punon se te ishte per ata qe kemi pas prap si stall derrash do ishim

  Përgjigju
 • Klea: 26/06/2022 12:54

  Sa me fat jemi qe po perfundojn punimet ne kete aks sidomos tani qe jemi ne sezon veror dhe duam te kalojm pushimet ne sarande

  Përgjigju
 • Ylber: 26/06/2022 12:46

  Qeveria nuk di te ndale se beri pune te mira! Nje incestim i nevojshem dhe finalizim perfekt!

  Përgjigju
 • Pellumb: 26/06/2022 12:45

  Ne kete sezon veror do kemi plot lirshmeri gjate udhetimit per me sarande! Lehtesi ne trafik dhe reduktim kohe

  Përgjigju
 • Gazi: 26/06/2022 12:34

  Tani saranda dhe gjirokastra do jene akoma me afer dhe do mund ti vizitojme pa pasur problemin e rruges

  Përgjigju
 • Dreni: 26/06/2022 12:33

  Do jete nje lehtesim i madh per te gjithe kjo rruge ne fakt pasi do lehtesoje trafikun

  Përgjigju
 • Elda: 26/06/2022 12:08

  Investime fantastike jan ber bravo i qofte qeverise

  Përgjigju
 • Klea: 26/06/2022 11:53

  Nje aks rrugor i nevojshem per pjesen jugore te vensit pasi udhetimet gjate veres drejt jugut kane qene nje tmerr i vertet me trafik shume te renduar dhe kohe e humbur kot.

  Përgjigju
 • titi: 26/06/2022 11:46

  fantastike investimet per turizem jan pa mbarim bravo i qoft qeveris qe mendon per ekonomin e vendit dhe per turizmin tone

  Përgjigju
 • Shaban: 26/06/2022 11:45

  Nje rruge me standarte te larta ku sinjalistikat rrugore nuk mungojne.Kjo rruge do te beje me te lehte kalimin per te vajtur ne sarande

  Përgjigju
 • Andi: 26/06/2022 11:44

  Nje investim shume i rendesishem per infrastrukturen rrugore qe eshte bere dhe me sinjalistikat e duhura rrugore

  Përgjigju
 • Tedi: 26/06/2022 11:43

  Ky aks tashme ka te gjithe parametrat dhe kushtet e envoshme per te perballuar fluksin qe behet ketu gjat sezonit turist

  Përgjigju
 • Olsi: 26/06/2022 11:43

  Kemi nje kryeminister te denjt per vendin qe po ben investime te duhura ne vend sidomos me kete aksin e fundit qe do te na lehtesoje shum kohen

  Përgjigju
 • Beni: 26/06/2022 11:43

  Do te lehtesohet goxha shume sepse do shkurtoje edhe kohe per te shkuar ne Sarande

  Përgjigju
 • Andi: 26/06/2022 11:42

  Nja aks i cili do na i lehtesoj shume kalimin drejt delvine e sarandes pergjat sezonit turistik

  Përgjigju
  • Pali: 26/06/2022 13:55

   Bravo

  • Senica: 26/06/2022 13:33

   U vonua por me ne fund mbaroi. Plot 14 vjet. Teren shume i veshtire per pune. Standart. Saliu i asfaltonte rruget me vaj te djegur, qe nuk e mbushnin vitin dhe dilte asfalti copa copa.

  • Tuku: 26/06/2022 11:58

   Per çfare do gerricet tani Tabaku qe vetem mashtron dhe flet te paverteta per punet e qeverise se Rames e qe i ben thirrje kryeministrit "t'i kthehet puneve ne vend e te mos shese mend jashte vendit". Ptuuu, njerez te ulet????????????

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës