Në liqenin e Ohrit ndalohet noti për pushuesit /ARSYEJA që të gjithë duhet ta lexoni

Në liqenin e Ohrit është vendosur tabela e ndalimit të larjes në liqen. Shkak është bërë ndotja nga ujërat e zeza. Komuna nuk ka ndërmarrë asnjë hap për ta zgjidhur këtë çështje edhe pas paralajmërimeve nga UNESCO dhe afateve të përcaktuara për fillimin e zbatimeve të masave të nevojshme.

Sipas medieve vendase ndalimi i notit nis nga kështjella e Samuilit në plazhet e Partizanit. Në plazhin Mizo, i cili ndodhet në plazhin e vjetër  të qytetit, janë larguar 200-300 turistë të huaj. Në vendpushimin Partizan janë larguar rreth 100 fëmijë.

Informacioni zyrtar lidhur me këtë çështje mungon. Vendasit janë shprehur se kolektori i ujërave të zeza nuk ka qenë në funksion dhe të gjitha ujërat e zeza janë derdhur direkt në liqen.

Qendra për Shëndetin Publik ka vendosur menjëherë tabelat paralajmëruese, pas analizave të para të ujit.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento

Komente

 • dejan: 13/07/2019 21:58

  Ju lutem sqarojeni cila pjese e liqenit eshte se gjyna gjith ato biznese te Pogradecit.

  Përgjigju
 • altini: 13/07/2019 14:42

  Kjo eshte pjesa maqedonase, jo ajo shqiptare.

  Përgjigju
 • Flutura: 13/07/2019 12:18

  Cilesoheni ne cfare pjese te liqenit ndalohet larja se ne zonen e Pg.nuk ka ndonje tabele te tille dhe ujrat duken te pastra. Jam per fund jave dhe shoh shume pushues ne plazh, pavarsisht kohes se fresket te ketyre diteve.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Përplasi për vdekje një grua dhe u largua! Arrestohet 39-vjeçari dhe ekstradohet në Kanada