‘Në makthet e mia, jam nën rrënoja, ku askush nuk m'i dëgjon të qarat’! Gruaja që i mbijetoi sulmit rrëfen tmerret

Ayuna Mozorova, e mbijetuara e disa sulmeve ruse në Kharkiv

Ayuna Mozorova, e mbijetuara e disa sulmeve ruse në Kharkiv

Ayuna Mozorova, një e mbijetuar e sulmeve të rusëve, u kthye kohët e fundit në vendin ku një shpërthim e la të varrosur nën rrënoja për disa orë, duke kujtuar momentet e tmerrshme që po kalonte.

Shtatëdhjetë e dy ditë më parë asaj iu kujtua se ndodhej në ndërtesën e administratës rajonale të Kharkiv në Ukrainë, duke qëndruar pranë një dollapi, duke shpërndarë kafe dhe biskota për ushtarët ukrainas, kur ndërtesa u bombardua.

Burri i saj, Andrei, e kërkoi gruan e tij që ndodhej nën rrënoja për gati 3 orë. Bombardimi ishte i fuqishëm.

"Kur dëgjova zërin e saj, po zvarritesha nëpër rrënoja, dhe shërbimet e urgjencës po përpiqeshin të më nxirrnin jashtë. Unë nxora një burrë dhe më pas e dëgjova. Nuk kisha në plan ta lija këtu," tha ai.

Sulmi me shumë raketa ishte një shenjë e hershme e brutalitetit të Rusia kundrejt shumë civilëve.

Ayuna tregon se ishte shumë e frikësuar kur gjendej e varrosur nën rrënoja, pavarësisht dhimbjeve, ajo kishte frikë se askush nuk do ta gjende.

"E dija që isha gjallë, me dhimbje. Por isha i shqetësuar se do të mbetesha aty dhe nuk do të dëgjohesha kurrë. Herën e parë që më dëgjuan, filluan të më nxirrnin dhe më pas erdhi raketa e dytë, unë isha ende e bllokuar”, tha Ayuna.

Kur i shoqi i saj e gjeti, filloi të qante.

Për Ayuna, lufta ka shkaktuar një traumë të madhe në jetën e saj.

“Në makthet e mia, unë gjendem përsëri shtrirë atje, dridhem nga i ftohti, dhe askush nuk i dëgjon të qarat e mia, nuk më lënë të fle”, tha ajo për CNN.  

Ayuna ka lindur në Rusi, por nuk mund të komunikojë  më me të afërmit e saj atje. Ajo tha se ata besojnë pretendimet absurde të mediave shtetërore ruse se ky është një operacion i kufizuar kundër nazistëve.

“Thonë se ishte marrëzia ime dhe nuk kam nevojë të jem këtu. Shpresoj që kur të kalojë koha, fëmijët tanë mund të flasin, por unë nuk mund të flas me ta tani. Rusia ka humbur mendjen dhe nuk mund ta kontrollojë presidentin e saj. Ata janë të gjithë përgjegjës, çdo qytetar", tha ajo.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës