VIDEO/Në prag të 111-vjetorit të Pavarësisë, në fasadën e godinës së Bashkisë Shkodër shfaqen momentet historike të shtet-formimit

Festat e nëntorit këtë vit në Shqipëri po priten ndryshe, me aktivitete dhe organizime risi.

Në prag të 111-vjetorit të Pavarësisë, në godinën e Bashkisë Shkodër, janë projektuar momentet dhe figurat kyçe që kontribuan në shtet-formimin e Shqipërisë.

Nga Ismail Qemali tek Luigj Gurakuqi, Deklarata e Pavarësisë, apo ngritja e flamurit në Shkodër, kanë qenë fotografitë të cilat janë shfaqur në faqen e murit të Bashkisë Shkodër. përmes një video-projektori, të sjella nga Muzeu Marubi në bashkëpunim me autoritetet vendore, çfarë ka sjellë edhe interesin e qytetarëve në pedonale.

K.M/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Historia e veçantë e tifozes 92-vjeçare, rikthimi emocionues në stadium pas 12 vitesh

VIDEO/ Historia e veçantë e tifozes 92-vjeçare, rikthimi emocionues në stadium pas 12 vitesh