Në Shqipëri i rrezikohet jeta nga ligji i Kanunit, gjyqtari i Breshias anulon dekretin e dëbimit për shqiptarin! 30 vjeçari lirohet nga paraburgimi i Barit

Në Shqipëri i rrezikohet jeta nga ligji i Kanunit, gjyqtari i Breshias anulon dekretin e dëbimit për shqiptarin! 30 vjeçari lirohet nga paraburgimi i Barit

Qendra e parabugimit dhe riatdhesimit në Bari

Në Shqipëri ai rrezikon jetën për shkak të një sherri të familjes së tij, për shkak të një borxhi që babai i tij nuk ka paguar. Një sherr mes familjeve vendase që e ekspozon ndaj hakmarrjes mbi bazën e rregullave arkaike të Kanunit, kodit gojor që zgjidh dëmshpërblimin e të këqijave të vuajtura me gjak dhe dhunë. Kështu Kristian M., 30 vjeç, nga Shqipëria, mori revokimin e dekretit të dëbimit nga gjykata civile e Breshias. 

Dhe si i burgosur në qendrën e paraburgimit dhe riatdhesimit në Bari, një hap larg transferimit në Shqipëri, ai është lënë sërish i lirë. Tani ai pret që aplikimi i tij për mbrojtje ndërkombëtare të vlerësohet, pikërisht në bazë të rreziqeve që ka për t'u kthyer në zonat rurale të vendit të tij ku Kanuni konsiderohet ligj. Një situatë e rrezikshme e cila prej vitesh është njohur nga jurisprudenca italiane si e denjë për mbrojtje.

30-vjeçari shqiptar, i mbrojtur nga avokati Stefano Afrune, ishte dëbuar për herë të parë pas një periudhe të kaluar në CPR të Barit, pasi ishte kthyer në vendin e tij të origjinës, në veri të Shqipërisë, ai kishte pësuar një sulm dhe ishte arratisur sërish në Itali. 

Më pas, marsin e kaluar, gjatë një kontrolli, ai u arrestua sërish për shkelje të ndalimit të rihyrjes në Itali dhe për dhënien e të dhënave personale false agjentëve. Një aferë që çoi në një vit dënim, me dënim me kusht.

Derisa ditët e fundit, gjatë një kontrolli të ri në Chiavenna nga policia rrugore, ai u prit me një dekret të ri dëbimi nga prefekti i Sondrio, për shkak të statusit të tij të paligjshëm në zonë. 

Por gjyqtarët e Brescias (Stefana-Colombo-Gaboardi) e hoqën këtë dispozitë, duke vlerësuar rreziqet e kthimit në atdheun e tij. Rregullat e pashkruara të Kanunit, në fakt, shtrijnë hakmarrjen edhe ndaj familjarëve të atyre që janë përgjegjës për një gabim të pësuar nga familjet e tjera të komunitetit, siç dëshmohet nga sulmi i pësuar nga tridhjetë vjeçari shqiptar pas dëbimit të parë./ Marrë nga La Repubblica

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Bëri fushatë kundër gjuhës ruse, ekzekutohet me plumb në kokë ish-deputetja ukrainase

Bëri fushatë kundër gjuhës ruse, ekzekutohet me plumb në kokë ish-deputetja ukrainase