Në vigjilje të Krishtlindjeve, Papa Françesko ndan mesazhin: Ne dimë shumë gjëra për këtë festë por ja harrojmë kuptimin

Në vigjilje të Krishtlindjeve, Papa Françesko ndan mesazhin: Ne dimë shumë gjëra për këtë festë por ja harrojmë kuptimin

Papa Françesku

7000 besimtarë janë mbledhur në Shën Pjetër, aty ku morën mesazhin në vigjilje të Krishtlindjes nga Papa Françesko.

Papa Françesku uroi të gjithë besimtarët në meshën e Krishtlindjeve, duke shtuar se të dobëtit dhe të dobëtit janë viktima të epshit njerëzor dhe se njerëzit e uritur për pushtet konsumojnë vëllezërit dhe motrat e tyre.

"Çfarë thotë kjo natë për jetën tonë? Dy mijëvjeçarë pas lindjes së Jezusit, pas shumë Krishtlindjeve të festuara mes dekorimeve dhe dhuratave, pas kaq shumë konsumerizmit që ka mbyllur misterin që festojmë, ekziston rreziku: ne dimë kaq shumë gjërat për Krishtlindjet, por ne harrojmë kuptimin e saj”.

Referenca e Papës më pas shkoi te fëmijët, të cilët "janë gëlltitur nga luftërat". Pastaj Papa Françesku shtoi se njerëzimi i pangopur për para nuk u lë vend të varfërve.

"Krishtlindjet nuk festohen pa të varfërit. Por njerëzimi, i pangopur për para, pushtet dhe kënaqësi, nuk u lë vend të varfërve".

Papa mbërriti në Shën Pjetrin në një karrige me rrota për shkak të problemeve të njohura të gjurit. Janë 7000 besimtarë që e presin brenda Bazilikës për meshën e Krishtlindjes. Shumë të tjerë e ndoqën ceremoninë nga ekranet gjigante të vendosura në shesh. Asnjëherë nuk kishte marrë pjesë kaq shumë njerëz në Meshën që nga fillimi i pandemisë.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e ministrisë së Shëndetësisë, reagon SPAK: Operacioni vijon

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e ministrisë së Shëndetësisë, reagon SPAK: Operacioni vijon