Negociatat Bardhi-Çuçi për kaosin, Kulluri: PD, kundër çdo pazari dhe pro funksionimit demokratik të institucioneve

Negociatat Bardhi-Çuçi për kaosin, Kulluri: PD, kundër çdo pazari dhe pro funksionimit demokratik të institucioneve

Edvin Kulluri, Sekretari për marrëdhëniet me publikun në PD, në një postim në rrjetet sociale, thekson se PD nuk se ka gjë kundër diskutimeve për normalizimin e Parlamentit të Shqipërisë, por kundërshton çdo negociatë për prishjen e listave të hapura dhe reformës në drejtësi.

Postimi i plotë

Marreveshjet midis paleve ne Kuvendin e Shqiperise nuk mund te jene marreveshje qe cenojne interesin publik!

Partia Demokratike prej muajsh kerkon qe Kuvendi te kthehet ne normalitet dhe jo teater konfliktesh qe kane prodhuar ligje te pa debatuara dhe jo transparente ashtu sic deshironte Rama. Ashtu sic kur kerkesat per komisione hetimore jane te drejta por ato duhet te jene te qarta dhe ne shinat e praktikave parlamentare, sic deshmoi komisioni hetimor per Inceneratoret qe Partia Demokratike ngriti 2 vite me pare dhe rezultoi nje sukses i plote.

Por nuk mund te kete marreveshje kunder Listave te Hapura, Barazise se Votes, Pjesemarrjes se Diaspores dhe Votimit Elektronik. PD eshte e vendosur qe vota tu kthehet qytetareve si shprehje e vullnetit dhe sovranitetit te tyre.

Po ashtu Partia Demokratike u ben te qarte PS dhe Deputeteve te tjere te Kuvendit se cdo perpjekje kunder Refromes ne Drejtesi do te gjeje tek Partia Demokratike nje kundershtar te vendosur. PD do mbetet kunder cdo pazari dhe njekohesisht pro funksionimit demokrafik te insitucioneve.


Lajmi kryesor:

Negociatat për të ndalur kaosin në Kuvend, Nikolla ul nesër në tryezë Bardhin e Çuçin! SHBA e BE: Duam parlament tërësisht funksional!


B.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë