Vangjush Dako në GJKKO, ekspertiza e re nxjerr 6.2 mln lekë dëmin nga 'Shëtitorja! Javën tjetër vendimi nëse dosja kalon për gjykim

TIRANË- Ish-kryebashiaku i Durrësit, i cili u lirua nga qelia disa javë më parë, është paraqitur sot (12 prill 2024) në GJKKO e cila zhvillon sot seancën paraprake. Brenda Gjykatës Dako ka dalë kundër qëndrimeve të SPAK që e akuzon për shpërdorim detyre në dy episode. 

Në seancë u ekspertët e pavarur sollën aktekspertizën e re në GJKKO, rreth kostos së ndërtimit të vijës bregdetare në Durrës që sipas Prokurorisë është dhjetëfishuar.  Ekspertiza e re që u bë me kërkesë të gjykatës ka konkluduar se vlera e dëmit është 6.270.000 lekë pa tvsh.

Edhe kjo akt ekspertizë është kundërshtuar nga avokatët dhe vetë Vagjush Dakos të cilët pretendojnë se nuk ka patur abuzime me tenderin e shëtitores.

Sipas aktekspertimit të parë që iu bë për procedurën e prokurimit të shërbimit konsulencë për projektin e Promenadës Bregdetare dhe Plazhin publik nga Bërryli deri në Currila, SPAK konstatoi se dëmi i shkaktuar ishte 18 milionë lekësh të reja.

Episodi i dytë ka të bëjë me ndërtimin një pallati pa leje teksa leja u aprovua pasi përfundoi ndërtimi madje edhe pasi kishin hyrë blerësit.

Dako ndodhet në masën e sigurisë “arrest shtëpie”. Gjykata e Posaçme mori vendimin për lirimin nga qelia të tij duke e çuar në arrest shtëpie më 27 shkurt 2024 për shkak të kalimit të afateve të paraburgimit. Vendimi u ankimua nga Prokuroria e Posaçme, e cila kërkoi rikthimin e ish-kryebashkiakut socialist në burg, por togat e zeza të Apelit vendosën ta linin në fuqi vendimin e Shkallës së Parë.

Më 17 prill ora 10:00 Gjyqtarja e seancës paraprake Fjojera Davidhi do të vendosë nëse dosjen do e kalojë për gjykim apo jo.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:49
'A keni shpërdoruar detyrën? A jeni akullore?', Dako refuzon të japë koment pas seancës në GJKKO

 

Ish kryebashkiaku i Durrësit pas seancës së sotme në GJKKO, ka refuzuar të përgjigjet për median. Pyetjes së gazetarëve se a ka shpërdoruar detyrën, Dako iu përgjigj se nuk kishte koment.

Gjithashtu edhe pyetja: A  jeni akullore?, nuk mori përgjigje.

Dako u largua nga GJKKO i shoqëruar nga forcat e policisë pasi ndodhet në masën e arrestit shtëpiak. 

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Or tej: 13/04/2024 09:54

  Ka vjedhur e shkaterruar Durresin direkt apo indirekt per 2 dekada dhe merzitet se po akuzohet per nje qime floku or teeeejjjjj

  Përgjigju
 • ZAKAREL: 13/04/2024 08:48

  DUHET TE DENOHET SI SHKATERRUES I QYTETIT

  Përgjigju
 • beni: 13/04/2024 07:26

  ti pena duhet te jesh shok i dakos qe flet keshtu..

  Përgjigju
 • Iris: 13/04/2024 01:36

  Nga 18 milion ja ulen e ja rrumbullakosen ne 6 milion e prape te pakenaqur! Cfare pret ky qe ne ekspertizen tjeter qe mund te kerkoje, t'ja nxjerrin 0 dem?!

  Përgjigju
 • Pena: 12/04/2024 20:14

  Plazhet me pallatet I mbush Nongrata e Vicidolit!

  Përgjigju
 • beni: 12/04/2024 14:25

  ky palaco duhet varur aty ne plazhin e durresit..si shkaterrues i plazhit ..me pallate..

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni turin e Ramës me diasporën?×

Lajmi i fundit

Lufta në Gaza/ IDF: Dy komandantë të lartë të Hamasit u vranë në bastisjen në Rafah

Lufta në Gaza/ IDF: Dy komandantë të lartë të Hamasit u vranë në bastisjen në Rafah