Nën petkun e Kuranit, Meta pret në Presidencë lobuesin amerikan pas akuzave të gazetës austriake

Nën petkun e Kuranit, Meta pret në Presidencë lobuesin amerikan pas akuzave të gazetës austriake

Ilir Meta ne aktivitetin sot ne Presidence

Presidenca shpërndau këtë të martë një njoftim, sipas të cilit ishte përkthyer në shqip libri “Kuran – me referenca nga Bibla; Një kuptim bashkëkohor” me autorët amerikanë Safi Kaskasi dhe David Hungerford. Përurimi i këtij libri mbërrin pak ditë pasi gazeta austriake, “Kronen Zeitung” publikoi një artikull ku e cilësonte Presidentit Ilir Meta si ‘thellësisht të korruptuar’ dhe ngrinte dyshime për burimet financiare të lobimeve në SHBA.

Cila është lidhja mes librit dhe autorëve të këtij libri me artikullin e gazetës austriake? Është e thjeshtë. Safi Kaskasi është një ndër lobuesit më të mëdhenj pranë Shtëpisë së Bardhë dhe Kongresit në SHBA.

Mbërritja e tij në Shqipëri në këtë periudhë ngre dyshime të qenësishme se nuk ka bërë mijëra kilometra vetëm për të përuruar përkthimin e një libri. Meta dhe Kryemadhi e kanë takuar, të paktën publikisht, në korrik të vitit të kaluar, gjatë një vizite private në SHBA.

As Presidenti dhe as kryetarja e LSI-së nuk e bënë publike këtë takim, por vetë Safi Kaskasi e publikoi në Facebook.

“Unë dhe gruaja ime u vizituam këtë mëngjes nga Presidenti i Shqipërisë, Shkëlqesia e Tij Ilir Meta dhe gruaja e tij Monika Kryemadhi. Ne u dhuruam atyre një kopje të librit tim Kur’ani me Referencat në Bibël. Zonja e Parë e Shqipërisë e donte librin dhe u angazhua për ta përkthyer atë në shqip me një grup studiuesish. Na ftuan që t’i vizitojmë ata në Shqipëri për të festuar përkthimin e librit në shqip”, shkroi Kaskas.

Kush është Safi Kaskas?

Sipas CV-së që gjendet në internet, Safi Kaskas është amerikano-libanez dhe lobist i njohur që operon në SHBA  dhe Arabinë Saudite. Kaskas ka një veprimtari të pasur lobimi në Uashington dhe konsiderohet si një prej personave “më të dashur” atje.

Safi Kaskas e përshkruan veten si menaxher ekzekutiv dhe strateg politik me mbi 40 vjet përvojë me bazë të gjerë në planifikim, udhëheqje dhe etikën e biznesit, me një theks në menaxhimin strategjik në korporatat dhe botët akademike.

Ai është bashkëthemelues i Universitetit East West në Chicago, Illinois dhe u zgjodh si president i bordit të tij të drejtorëve nga 1979 në 2005. Vazhdon të shërbejë si anëtar i bordit të drejtorëve të Universitetit. Si themelues dhe president i Strategjisë së Menaxhimit të Edge Strategic, Kaskas ndihmoi shumë korporata të nivelit të mesëm dhe të madh në zgjerimin e portofolave të tyre falë edhe lobimit në Uashington.

Vizita e lobistit u paraqit si event për promovimin e një libri, por nuk ka asnjë dyshim që lidhet me rolin e zotit Kaskas si lobist. Meta është shqetësuar nga shkrimi i gazetës më të madhe austriake dhe nuk përjashtohet nisja e një historie tjetër të fshehtë lobimi, kur jo pak është folur se pas lënies së mandatit Ilir Meta do të shpallet ‘non grata’ nga SHBA./ VOXNEWS.AL

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Meta dekoron doktor Arben Rruginë me titullin 'Mjeshtër i Madh'

Meta dekoron doktor Arben Rruginë me titullin 'Mjeshtër i Madh'