Nënat ruse peticion qeverisë kundër luftës në Ukrainë: Jepini fund, gjithçka duam është të jetojmë në paqe

Një grup nënash të ushtarëve rusë iu bashkuan një ekipi aktivistësh për të kërkuar tërheqjen e trupave të Moskës nga Ukraina, duke nisur një peticion në internet të dielën.

Aktiviteti, i organizuar nga grupi rus i rezistencës feministe kundër luftës, përkon me Ditën e Nënës në Rusi.

Peticioni që drejtohet parlamentarëve në komisionet përkatëse të Dumës së Shtetit dhe Këshillit të Federatës, deri pasdite kishte mbi 1500 nënshkrime dhe numri sa vjen e rritet.

“Prej nëntë muajsh po vazhdon i ashtuquajturi ‘operacion special ushtarak’, i cili sjell shkatërrim, pikëllim, gjak dhe lot”, thuhet në peticion. "Pavarësisht se çfarë kombësie, feje apo statusi shoqëror jemi, ne - nënat e Rusisë – kërkojmë të jetojmë në paqe dhe harmoni, t'i rrisim fëmijët tanë në kushte paqësore”, vijon peticioni.

Apeli përshkruan nënat e rekrutëve dhe ushtarëve të mobilizuar si "të detyruara të trokasin në mënyrë poshtëruese në pragjet e administratave të qytetit", duke u përpjekur të kthejnë burrat e tyre në shtëpi.

“Ne jemi kundër pjesëmarrjes së djemve, vëllezërve, bashkëshortëve, baballarëve tanë në këtë. Detyra juaj është të mbroni të drejtat dhe liritë e nënave dhe fëmijëve, nuk duhet të mbyllni sytë para gjithë kësaj”, thuhet në peticion.

G.MO/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash