Nga 17 janari në treg prerjet e reja 500 lekë e 2 mijë lekë, BSH: Më të sigurta dhe të vogla në përmasa! 3 metoda si të dalloni kartëmonedhat e falsifikuara

Prej datës 17 janar në qarkullim do të jenë 2 kartëmonedhat e reja, të serisë së emetuar nga Banka e Shqipërisë, prerja 500 lekë dhe prerja 2 mijë lekë. Të dyja këto prerje do të jenë në duart e qytetarëve për të kryer shërbime me to paralelisht me kartëmonedhat që janë aktualisht në qarkullim.

Seria e re ka 6 prerje pasi për herë të parë përfshin edhe kartëmonedhën 10 mijë lekë dhe dallohet për elementet e shtuara të sigurisë.

“Ruajnë të njëjtat personazhe kryesore, ngjyra dominonte, përpos elementeve e sigurisë vijnë më të rifreskuara. Kartëmonedhat janë në prerje me të vogël. Në rastin e kartëmonedhës 500 lekë filli i sigurisë, ndryshon ngjyrë sipas këndit të shikimit. Në rastin e kartëmonedhës 2 mijë lekë është shiriti hologram, ku është logo e Bankës së Shqipërisë, portreti e mbretit Gent, vlerën nominale dhe lulet Gentiana, të cilat me lëvizjen e kartëmonedhave kundrejt dritës formojnë ngjyra të ndryshme”, thotë Julind Gjipali nga Banka e Shqipërisë.

Julind Gjipali nga departamenti i emisionit në Bankën e Shqipërisë thotë për Report TV se seria e re është tepër e vështirë të falsifikohet.

“Një objektiv i kësaj serie të re është edhe elementët e sigurisë për të pasur gjithnjë një kartëmonedhë të besueshme për publikun, si dhe për të qenë një hap përpara falsifikatorëve. Elementët e sigurisë janë më të avancuarit të momentit. Cilësia e falsifikimit ka qenë shumë e dobët”, tha Gjipali.

Kartëmonedhat e falsifikuara janë lehtësisht të dallueshme nga qytetarët, mjafton të përdorin 3 elementë: Prek,lëviz dhe shiko.

“Me anë të prekjes mund të dallojmë konsistencën e kartëmonedhës, mund të dallojmë shtypin e ngritur. Vijat në skajet anësore të  kartëmonedhës i shërbejnë edhe qytetarëve me aftësi të kufizuar shikimi për të identifikuar kartëmonedhën që kanë në dorë”, pohon Gjipali.

Seria e vjetër e kartëmonedhave ishte emetuar që në 1996, me përjashtim të 2 mijë lekëshit që është hedhur në qarkullim në 2008. Ndërsa seria e re me 6 prerje 200, 500, 1000, 2000, 5000 dhe 10 mijë lekë ka nisur të hidhet në treg që prej shtatorit 2019.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri