Nga fëmijë i bullizuar në njeriun më të pasur në botë! Zbulohet historia e Elon Musk, zënkat me vëllain, jetesa në Afrikë dhe problemet e tij me babain

Nga fëmijë i bullizuar në njeriun më të pasur në botë! Zbulohet historia e Elon Musk, zënkat me vëllain, jetesa në Afrikë dhe problemet e tij me babain

Libri i ri 'Elon Musk' nga Walter Isaacson, është një biografi e bazuar në intervista me vetë Musk dhe me shumë nga familjarët, miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij kryesorë, dhe është bërë titujt kryesorë në mbarë botën për zbulimet në tesla/Space X. 

Libri është prej 600 faqesh, por në fakt lexohet shpejt për arsye se ajo ka një përmbledhje të shkruar lehtë, pothuajse histori të ndryshme që Musk ka kaluar në jetën e tij, i cili shpesh është kritikuar për dështimet e tij.

Musk kishte një fëmijëri traumatike në Afrikën e Jugut. Në të vërtetë, siç tregohet në libër, dhuna ishte një pjesë e madhe e jetës së tij në vendin ku jetonte së bashku me familjen e tij, i cili kishte edhe dëshmitarë për përleshjet që ndodhnin atje me thika dhe konflikte të tjera nën sistemin racist të Aparteidit, raportojnë mediat e huaja.

Si fëmijë, Musk u ngacmua fizikisht dhe mendërisht, dhe u dërgua në një kamp në shkretëtirë. Pasi prindërit e tij u ndanë, ai shkoi të jetonte me babanë e tij në Pretoria për të cilën u pendua. 

“Ai ishte i vetmuar, ai përdori mënyrat e tij të dhunës psikologjike ndaj meje. Ishte një ide vërtet e keqe për jetesën me babin tim”, tha Musk.

Ai tha se kishte zënka të shumta me vëllain e tij, Kimbal, ku zënkat e tyre mbaronin vetëm në momentin pasi kishin goditur njëri tjetrin, të cilat vazhduan edhe në moshë madhore për shkak të një mosmarrëveshjeje të emrit të kompanisë. Në libër, familja dhe miqtë e tij vazhdimisht theksojnë se ai pësoi një çrregullim të stresit post-traumatik (PTSD) si rezultat i gjithë kësaj traume të hershme.

Marrëdhënia e tij me babanë e tij është e tensionuar dhe libri përshkruan se si babai i tij Errol Musk do të mbante gjithmonë anën e dhunuesve të shkollës së Musk. Gruaja e tij e parë, Justine, thotë: “Nëse babai yt të quan gjithmonë budalla dhe idiot, ndoshta e vetmja përgjigje është të mos flasësh”.

Kur Musk u transferua në SHBA, babai i tij tha: “Do të ktheheni pas disa muajsh. Ti nuk do të kesh kurrë sukses”.

Pas shumë vitesh Musk ndaloi pagesën mujore prej 2,000 dollarësh që dikur i transferobte babait të tij.  Një mik i tij tha se kur Musk pa babanë e tij, "ishte e vetmja herë që kisha parë duart e Elonit duke u dridhur nga mërzitja për babanë e tij".

Motoja e familjes Musk ishte: "Jeto në mënyrë të rrezikshme por me kujdes". 

Së fundmi, ai ka thënë se humori është një nga gjërat më të mëdha të Musk.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Qeni merr drejtimin e makinës, fotoja që po bën xhiron në rrjet

FOTOLAJM/ Qeni merr drejtimin e makinës, fotoja që po bën xhiron në rrjet