Nga kondicionerët rrezikoni shumë
më shumë se një të ftohu

Nga kondicionerët rrezikoni shumë<br />më shumë se një të ftohu
Shpesh kondicionerët na relaksojnë duke na freskuar, por jot ë gjithë se kondicionerët janë inkubatorë të  të baktereve dhe viruseve, nëse nuk mirëmbahen rregullisht.
 
Mos kujdesi I rregullt dhe në mënyrë korrekte e kësaj makinerie çon në shfaqjen e alergjive dhe disa sëmundjeve të ndryshmë
 
Nëse kondicionerët nuk pastrohen ajri që ato sjellin është I mbushur me mikrobe dhe viruse, prandaj dhe shpesh mban një erë të rëndë dhe mbytëse.
 
Kondicioneri në brëndësi të tij ka vende të lagështa dhe të errëta që favorizojnë zhvillimin e baktereve, kërpudhave dhe viruseve, prandaj dhe duhet mirëmbajtur rregullisht.
 
Ajri i kondicionuar nxit shfaqjen e simptomave të presionit të ulët të gjakut, artritit dhe neuritit duke e bërë më të vështirë menaxhimin e dhimbjes, prandaj dhe qëndrimi në hapësira të tilla mund të rrezikojë shëndetin tuaj.
 
Irritimi i mukozës së syve, kollitja, të kruarit, infeksione të shpeshta, dhembja e kokës dhe lodhja, janë pasoja më të shpeshta që shkakton një kondicioner i pa pastruar.
 
Personat që kalojnë shumë kohë në një mjedis me ajër të kondicionuar bëhen më pak tolerant ndaj temperaturave të larta të verës dhe kjo  vjen si pasojë nga stresi i lëvizjes nga një mjedis i ftohtë në ajër të pakondicionuar që shkakton djersitje.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Punonjësit e portit te Shëngjinit sërish në protestë! Nuk janë paguar prej 3 muajsh, kërkojnë zgjidhje të problematikës

Punonjësit e portit te Shëngjinit sërish në protestë! Nuk janë paguar prej 3 muajsh, kërkojnë zgjidhje të problematikës