Ngërçi Kushtetues/ Cutillo: Sugjeroj që të merret mendimi i Komisionit të Venecias (VIDEO)

Ambasadori i Italisë në Tiranë,  Aberto Cutillo ka sugjeruar që të merret mendimi i Komisionit të Venecias për sa i përket  ngërçit të krijuar krijuar për ngritjen e ngërçit të Gjykatës Kushtetuese.

Cutillo është shprehur se Gjykata Kushtetuese si një nga institucionet më të larta në vend duhet të ngrihet sa më parë.  Ai ka shtuar se për çdo dyshim duhet të bëhet një 'rrugëtim' për të pyetur duke iu referuar Komisionit të Venecias, në mënyrë që këto dyshime të shuhen.

Ambasadori i Italisë, Cutillo ndër të tjera ka thënë se në momentin kur palët janë të ndara do të ishte mirë që të kishte një konsensus por sipas tij është e nevojshme që çdo paqartësi të shuhet. Sipas Cutillos më e rëndësishme është që Gjykatat Kushtetuese të ngrihet me rregulla dhe të presim pak në kohë sesa të ngrihet shpejt dhe me paqartësi.

"Sekuestrimet e pasurive te krimit janë efikase dhe shpresoj të bëhen edhe në Shqipëri. Është shumë e rëndësishme që Shqipëria dhe Italia të bashkëpunojnë së bashku në lidhje me këtë. Nuk i njoh zhvillimet e fundit për Kushtetuesen Por u në them se është thelbësore për shumë vende edhe në Shqipëri. Duhet të jetë në funksion sa më të shpejtë, dhe në baze të ligjit dhe procedurave. Ka një debat për kompetencat por që duhet të bashkëpunojnë për një zgjidhje që të jete e mirëpritur. T'i kërkohet një mendim Komisionit të Venecias. Besoj është e rëndësishme të kemi një rrugëtim për çdo dyshim për këtë gjykatë. Mund të bëhet shumë shpejtë. E rëndësishme është që të bjerë poshtë çdo lloj dyshimi. Ky është sugjerim personal"  ka thënë ndër të tjera Cutillo.

Pas emërimit pasditen e së mërkurës të Marsida Xhaferllarit, nga Presidenti Ilir Meta si anëtare e Gjykatës Kushtetuese, ky institucion u fut në kaos për shkak se më parë ishte emëruar anëtarja Arta Vorpsi, automatikisht si e para në listë pas përfundimit të afatit 30 ditorë që presidenti Meta kishte në dispozicion për të zgjedhur0

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Ndarja nga jeta e Bujar Nishanit, reagon Presidenti Meta: Kontributi i tij për Shqipërinë dhe demokracinë do të kujtohet përherë me respekt