"Kushtetuesja"/ Vorpsi 'injoron' Metën dhe nis punën, betohet tek noterja dhe ia dërgon presidencës me postë!

TIRANE - Arta Vorpsi është betuar ditën e sotme në një formë të pazakontë si anëtare e Gjykatës Kushtetuese, përpara noteres Miranda Xhemalçe, në përgjigje të refuzimit që kreu i shtetit Ilir Meta i bëri dje për organizimin e ceremonisë së betimit mbi kushtetutë në ambientet e Presidencës. Vorpsi, anëtarja e zgjedhur automatikisht nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi pasi kreut të shtetit i kaloi afati ligjor prej 30 ditësh për të zgjedhur anëtarin e dytë, pas Besnik Muçit, ja ka dërguar me postë Presidencës betimin e saj në një deklaratë të noterizuar, dhe ka nisur menjëherë nga puna duke shkuar ditën e sotme në Gjykatë Kushtetuese.  Deri këtë të enjte Arta Vorpsi mbante postin e këshilltares ligjore të ish-gjyqtarit kushtetues, Gani Dizdari.

Veç presidentit Vorpsi i ka dërguar një kopje të deklaratës Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe një kopje Gjykatës Kushtetuese, pavarësisht se nuk është ende e qartë se çfarë vlere juridike mund të ketë një akt i tillë.

"Unë e nënshkruara Arta Vorpsi në cilësinë e gjyqtares së Gjykatës Kushtetuese të emëruar, bazuar në vendimin nr. 132 datë 21.09.2019 të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, botuar në Fletoren Zyrtare nr.151/2019 si dhe në nenin 8 të ligjit nr. 8577/2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë", me vullnetin dhe gatishmërinë për të ushtruar menjëherë funksionin e gjyqtarit kushtetues dhe me dorën e vendosur mbi kushtetutë.

"Betohem se gjatë kryerjes së detyrave të mua do t'i qëndroj kurdoherë besnik Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë". Kjo deklaratë hartohet në 4 kopje, 1 kopje mbahet nga deklaruesi ndërsa 1 kpje i dërgohet presidentit të Republikës, 1 kopje i dërgohet Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe 1 kopje i dërghet Gjykatës Kushtetuese", përmbyllet deklarata e Arta Vorpsit.

Deklarata e Arta Vorpsit

Deklarata e Noteres Miranda Xhemalçe

Fatura postare qe dokumenton qe kopja e betimit te Vorpsit i eshte derguar presidentit Ilir Meta

Nga ana tjetër neni 8 i Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë përcakton qartë se gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese fillojnë detyrën vetëm pasi bëjnë betimin para presidentit të Republikës së Shqipërisë, ndërkohë që nuk përcakton një opsion të veçantë për raste të tjera.

"Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese fillon detyrën pasi bën betimin para Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Formula e betimit është: Betohem se gjatë kryerjes së detyrave të mia do t'i qëndroj kurdoherë besnik Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë. Mandati i gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese fillon nga data e betimit dhe mbaron në datën e njëjtë të atij, përveç rasteve kur Kushtetuta parashikon ndryshe. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese vazhdon në detyrë deri në emërimin e pasardhësit të tij", thuhet në nenin 8 të Gjykatës Kushtetuese.

Neni 8 i Kushtetutes 

Presidenti Ilir Meta futi dje në në ngërç ngritjen e Gjykatës Kushtetuese duke dekretuar Marsida Xhaferllarin si anëtare e Gjykatës Kushtetuese në vendin që ishte zënë nga Arta Vorpsi para përfundimit të afatit 30 ditor të presidentit Ilir Meta për t'u shprehur mbi listën e propozuar nga KED.

Pas përfundimit të afatit, Vorpsi e cila kryesonte listën e pikëzuar u shpall gjyqtare e Kushtetueses por për të nisur detyrën do duhet të betohet para presidentit i cili u shpreh qartë ditën e djeshme se nuk do të organizojë ceremoninë e betimit për të. Meta tha se KED nuk mund t'i vendosë afate presidentit, duke e quajtur kreun e saj Ardian Dvorani mafioz dhe të përdorur politikisht.

Zyra e noteres ku u betua Arta Vorpsi

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:39
Betimi i Arta Vorpsit/ Noterja për Report Tv: Kam bërë vetëm noterizimin e deklaratës

1573735243_noteria.jpg

Vetëm pak orë pas publikimit të betimit të pazakontë të bërë nga Arta Vorpsi si anëtare e Gjykatës Kushtetuese, noterja Miranda Xhemalçi ka reaguar për gazetarin e ReportTV Merin Maçi ku ka deklaruar se përpara zyrës së saj noteriale është bërë vetëm noterizimi i deklaratës së zonjës Vorpsi dhe jo deklaratat e saj e betimit.

Ora 12:04
Pas betimit tek noterja, Arta Vorpsi nis punën dhe shkon në Gjykatën Kushtetuese

Pas betimit mbi kushtetutë para një notereje, Arta Vorpsi është paraqitur në Gjykatën Kushtetuese ditën e sotme. Ajo ka nisur kështu punën si gjyqtare, duke shpërfillur presidentin Ilir Meta që nuk kishte ndërmend të organizonte ceremoni betimi për anëtaren e re të Kushtetueses që u përzgjodh automatikisht nga KED pasi kreut të shtetit i kaloi afati ligjor prej 30 ditësh për të zgjedhur anëtarin e dytë, pas Besnik Muçit për në Gjykatën Kushtetuese. 

“Jam shumë i qartë për këtë çështje. Kuvendi është i mirëpritur të komunikojë zyrtarisht me institucionin e Presidentit, dhe jemi të hapur për të bashkëpunuar në respekt të kushtetutës dhe detyrimeve kushtetuese dhe kjo është një çështje e mbyllur dhe shumë e qartë”, tha Meta duke lënë të kuptuar qartë se nuk e njeh Arta Vorpsi edhe pse zgjedhja e saj është botuar në fletoren zyrtare.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • Noteri: 15/11/2019 09:35

  Kush te kete hall te vije te une ua zgjidhe hallet vetem mos harro leket per te tjetat i rregulloj une

  Përgjigju
 • Kamber: 15/11/2019 03:38

  Kam pasur nje gomar. Me ngordhi ca vite me pare. Ah te qe gjalle. Do i beja nje deklarate te noteri e ta emeroja President. Ose Kryeminister me mire. Se dhe buzet i kishte te bardha... Ah po mjere ne dore te kujt mbetem. Ca thone bravo, ca jazek i qofte. Po pse u bete keshtu o njerez. Qe mban ere mban. E po de verini emrin. Mut ngado, Iliri, Edi, Saliu a Luli. MUTER! tSi sju vjen zor qe u beheni krah

  Përgjigju
 • O tej: 14/11/2019 19:29

  U dhje Ilir Meta

  Përgjigju
 • Mario: 14/11/2019 15:27

  Pavaresisht respektit ndaj znj. Vorpsi si nje profesioniste dhe juriste e shkelqyer, mendoj se me vetedije e ka bere kete akt aq te pabesueshem e jo te denje per integritetin e saj. Kushtetuta flet fare qarte dhe nuk i le shteg interpretimeve.

  Përgjigju
  • Niku: 14/11/2019 16:45

   Presidenti mund të mos dekretojë asnjë gjyqtar për kushtetusen ! Në këtë mënyrë , nuk mundet të ketë gjykatë kushtetuese për ta gjykuar . Atyre që janë kundër qëndrimit të Presidentit , munden ta ankimojnë në Gjykatë Kushtetuese !

 • Noteri: 14/11/2019 13:41

  Jep doreheqjen se nuk je i denje per president ske as moral as integritet as pa anshmeri asgje.

  Përgjigju
 • Pyka: 14/11/2019 12:31

  Miq të mij!Te shikojmë anën tjetër të medaljes!Zonja në fjalë,d.m.th.Vorpsi1-ka kaluar vetingun,gjë që na inteteson neve kokëpalareve.2-kjo zonja,e kthehu Presidencën në floktore,dhe neve kokëpalarëve patjeter qe duhet të na vij mirë.3 -Te më falni,në një shtet nuk ndodh,por këtu jemi në kushtet e shpartallimit te KÇĶ... në Presidenc,Parlament,qeveri,prokurori,gjykatë,administratë,opozitë.Pra ne kokëpalarët ndjehemi komod!Kemi pranë SHBA!Dhe e fundit,qe ju e dini të gjithë,ne kemi pare një vidio!Sot ky është institucioni!Ky frymori qe ndodhet te presidenca është i kapur!

  Përgjigju
 • SPAK SE SHPEjTi: 14/11/2019 12:28

  Ne qoftese vazhdoni dhe injoroni kete palaco president hajdut dhe pergjegjes i shume ngjarjeve te dhimbshme te popullit shqiptar athere shqiperia dhe shqiptaret do hyjne ne europe dhe do progresonje drejte nje te ardhme shume me te mire

  Përgjigju
 • Populli: 14/11/2019 11:59

  Keta qe thone "bravo dhe e meriton" te shkojne e te lexojne disa ligje meqe e kane merak shtetin ligjor te qeverise se deri dje po na lodhnin me etiketimin shtaz dhe rracizmin verior per banoret e Unazes se Re. Dijeni qe dhe kjo menyre e te vepruari nga kjo "juriste" eshte veprim shtazor dhe shpellar.

  Përgjigju
 • Likja: 14/11/2019 11:54

  Ky Meta qenka i mbaruar fare nga trute e kokes,ligesia e ka verbuar komplet.

  Përgjigju
 • Baba Xhikja: 14/11/2019 11:47

  Baba Xhike leri lojrat e tua mafioze,nuk te pin me uje asgje,je bere dordolec qesharak.

  Përgjigju
 • Populli: 14/11/2019 11:39

  Eshte shume me e ndershme te betohet tek nje notere,se sa tek nje palo president kryemafioz.

  Përgjigju
 • Gjyk. Kushtetuese: 14/11/2019 11:30

  Eshte hera e pare ne historine e kesaj Gjykate qe nje gjyqtar betohet tek noteri. Tregon jo vetem mungese integriteti te gjithe procesit, por dhe te kesaj zonjes qe, pa formimin e duhur dhe respektin e kolegeve, u be loder e nje loje politike. Turp per kete gjyqtare me pahir.

  Përgjigju
  • Shqiptar: 14/11/2019 12:19

   Meta se shpejti shkon ne burg. Amerikanet ja kane prere bileten. Mesoje

  • karidi: 14/11/2019 12:08

   zv.presidenti i Shba Lyndon B. Johnosn eshte betuar si president para nje noteri, ne ambientet e Airforce 2 pas vrasjes se presidentit Kennedy. akti ishte aq i vlefshem sa qe avioni qe ne ate moment mori emrin Airforce 1

 • Koli: 14/11/2019 11:24

  Sa poshte ka rene pozicioni i Presidentit te Republikes me i besueshem eshte noteri se presidenti qe shkel ligje dhe kushtetute dhe flet si nje injorant me 4 klase shkolle! Turp ai duhet te jape urgjentisht direheqjen te ruaj edhe ate pak reputacion qe i ka mbetur si prejardhje nga nje fis i nderuar se vete ai po del si nje palaco cirku

  Përgjigju
 • Mona: 14/11/2019 11:20

  Ne parukeri dhe ne teqe shkon betohet fallxhorja jote,doktoresha e shkencave te filxhanit dhe jo znj.Arta Vorpsi,boll se je bere qesharak sa po tallen njerezit me ty,me tet shoqe dhe ligesine qe ke brenda.

  Përgjigju
 • A...Zh: 14/11/2019 11:19

  Loja po behet interesante dhe gjithnje e me e komplikuar. SHBA e BE nuk po shprehen. Ata jane deklaruar se jane garantet e reformes ne drejtesi. Dhe nese lejojne maskaraden me majen e piramides te instituconeve te drejtesise sic eshte GJK, cdo gje tjeter eshte propagande.

  Përgjigju
 • Ilirjani: 14/11/2019 11:16

  Bravo dhe urime znj.Vorpsi,je nderi dhe ajka e qytetarise.

  Përgjigju
  • Shqiptar: 14/11/2019 12:20

   Urime dhe pune te mbare zonjes Vorpsi.

 • Populli: 14/11/2019 11:05

  Betim para Noterit??? Hahahahahaha...kjo me te vertet nuk ben per GjK. Moj zonje, noteri nuk eshte funksionar publik per ato pune. Ta ka caktuar Kushtetuta dhe Ligji Organik se ku do e besh betimin. Shtet dhe Qeveri bananesh

  Përgjigju
  • Albi: 14/11/2019 12:47

   O popull po ku Presidenti ka lojtur nga ment , apo eshte akidentalisht aty ku eshte,po ku presidenti eshte ne hall se ka hallin e zullumeve te tij .

  • toi: 14/11/2019 12:04

   popull ke te drejt te qeshesh,se ishe mesuar te betoheshit vetem para saliut

 • Alisa: 14/11/2019 10:55

  E meriton plotesisht,nje zonje e vertete dhe me integritet te larte profesional,moral dhe qytetar.

  Përgjigju
 • red: 14/11/2019 10:53

  Arta Vorpsi veproi ligjerusht shume drejte duke ju kundervene veprimit antiligjor te Metes .Suksese zonja Vorpsi ne detyren e rendesushme si anetare te Gjykates Kushtetuese .

  Përgjigju
 • Enea: 14/11/2019 10:48

  Shume urime ne detyren e re znj.Arta Vorpsi,nje zonje e nderuar qe i ben nder nje pozicjoni te tille ne Gjykaten Kushtetuese.

  Përgjigju
 • Donela: 14/11/2019 10:46

  I uroj shume suksese znj.Arta Vorpsi ne detyren e re si anetare e Gjykates Kushtetuese,e meriton plotesisht dhe nuk eshte rastesisht ne vendin e pare te listes.

  Përgjigju
  • Dada: 14/11/2019 12:10

   edhe noteri para se te marre detyren betohet pra kushtetutes formula eshte e njejte si betimi i Metes. suksee znj Vorpsi si nje gjygjtare me piket maksimale ne vleresim me kete qe beri Meta i plotesoi 3 vende e presidenti uroj qe KED te dergoj listen tek kuvendi per te zgjedhut edhe kuvendi vendin e trete.×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja