Ngjala furre me oriz nga zonja Albana

Ngjala furre me oriz nga zonja Albana

Përbërësit:

1 kg ngjala

500 gr oriz

1.5 litër ujë / buljon perimesh

1 kokërr qepë

1-2 gjethe dafine

70 ml vaj ulliri

70 ml verë e bardhë

Kripë, piper

Përgatitja:

Skuqim ngjalën dhe në atë tigan ku kemi skuqur ngjalën, hedhim edhe qepën e kaurdisim dhe më pas shtojmë orizin, e kaurdisim bashkë me qepën e shuajmë me verë të bardhë dhe shtojmë bulionin e nxehtë e rregullojmë me kripë, piper, dafinë dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta. Masën e hedhim në një tepsi dhe  vendosim në furrë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Refuzoi të luante tek filmi i Oltës dhe Luizit, rrëfehet Efi: Sigurisht, se më dhanë një rol të vogël

Refuzoi të luante tek filmi i Oltës dhe Luizit, rrëfehet Efi: Sigurisht, se më dhanë një rol të vogël