170 dosjet në duart e SPAK/ Nga kokaina, tek '41 Bis'! Në 'lupë' edhe biznesmeni në kërkim i 'Shpresa-Al'

Një ditë më parë, Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi se SPAK do të ngrihet brenda muajit Nëntor. Mësohet se 8 prokurorët e parë që do të emërohen në këtë strukturë, do të hetojnë rreth 170 dosjet më të forta të ndodhura në organin e akuzës, nga 590 që janë në total.

Numri voluminoz i dosjeve, ka bërë që prej më shumë se një jave, drejtuesja e prokurorisë së Krimeve të Rënda ka nisur inventarizimin e tyre, të cilat tashmë do tu duhet tu kalojnë në duar 8 prokurorëve të Strukturës së Posaçme Anti-korrupsion.

Dosjet që do të hetojë SPAK-u, kanë të bëjnë me ato vepra të rënda kriminale, e kryesisht ata persona që i kanë kryer këto vepra, në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.

Disa nga dosjet më të nxehta dhe që priten të hetohen nga SPAK janë, “Dosja 339”, e goditjes së 4 grupeve kriminale midis tyre edhe “Avdylajt” e Shijakut, përgjimet e të cilëve nxorën në hap edhe emrin e ish-kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dakos. Trafikimi i 613 kg kokainë, si dhe ai i 137 kg kokainë. Dosja e grupit “Bajri”, si dhe dosje të tjera për falsifikimin e letërnjoftimeve, apo të cilësuar si dosjet e klandestinëve.

Po ashtu, një tjetër dosje që SPAK do të hetojë është edhe arrestimi i 18 personave dhe 3 të tjerë të shpallur në kërkim, zyrtarë e ish zyrtarë të Kadastrës në Durrës, të akuzuar se kanë tjetërsuar 68 mijë metër katrorë tokë në Kepin e Rodonit, duke vepruar si një grup i strukturuar kriminal. Mes tyre, edhe biznesmeni Lush Osmani, pronar i kompanisë “Shpresa-Al”.

Ndërkohë, një tjetër prioritet që ka për detyrë SPAK, është edhe izolimi që do tu bëhet të burgosurve me rrezikshmëri të lartë në kuadër të sistemit “41 Biz”.

Ashtu siç e shikon edhe ligji, drejtuesi i SPAK duhet të hartojë edhe listën me emrat e personave të cilësuar me rrezikshmëri të lartë që do të izolohen në burgjet shqiptare. Mësohet se lista përmban të paktën 270 emra, të cilat janë persona jo vetëm të dënuar me vendim të formës së prerë, por edhe ata të hetuar për një sërë veprash të rënda penale.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Reni: 27/10/2019 16:18

  ARRESTOJINI QENAT....

  Përgjigju
 • Yes: 26/10/2019 22:40

  Po Po aty manje menen Kurr nuk ka me pas DREJTSI ne Shqipni jo me na fut ne Europ po me na cu ku te doni ska Drejtesi

  Përgjigju
 • Edo: 26/10/2019 20:38

  U nisem qe ne gusht ben te bejme po bejme nje.... mut!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Tentoi të vriste Donald Trump/ FBI ‘skanon’ 20-vjeçarin, ç’kishte kërkuar në internet pak minuta para atentatit

Tentoi të vriste Donald Trump/ FBI ‘skanon’ 20-vjeçarin, ç’kishte kërkuar në internet pak minuta para atentatit