Nigeri, ISIS hakmerret për al-Bagdadin duke vrarë 11 të krishterë, në 10 vjet 36 mijë të vdekur 

Masakër ndaj të krishterëve në Nigeri.

Një grup xhihadist i lidhur me ISIS ka ekzekutuar 11 të krishterë në një vend të panjohur në Nigerinë verilindore.

Sipas gazetarit nigerian Ahmad Salkida, ekspert për fenomenin xhihadist në Nigeri, terroristët kanë pretenduar se kanë marrë edhe dy pengje.

Në prag të Krishtlindjes, ISIS ekzekutoi edhe shtatë vetë të tjerë.

Në 10 vjet, kryengritja xhihadiste është përhapur në Nigeri dhe Kamerunin fqinj duke shkaktuar, sipas shifrave të fundit të siguruara nga OKB, mbi 36 mijë të vdekur dhe dy milion njerëz të zhvendosur brenda vetëm në Nigeri, dhe duke shkaktuar një krizë të madhe humanitare në rajon .

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Basha kryeministër e Rama president', a do të ishit dakord me këto poste për kryetarët e partive të mëdha pas vitit 2021?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Trajleri del nga rruga në aksin Levan-Tepelenë, aksidenti shkakton trafik automjetesh