Nis Ramazani, Dom Gjergj Meta: Agjërimi dhe Kreshma kanë përkuar pjesërisht në të njëjtën kohë, na ndihmon të shohim jetën duke forcuar besimin

Nis Ramazani, Dom Gjergj Meta: Agjërimi dhe Kreshma kanë përkuar pjesërisht në të njëjtën kohë, na ndihmon të shohim jetën duke forcuar besimin

Dom Gjergj Meta

TIRANË- Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, nuk ka munguar një urim nga Dom Gjergj Meta. Ai kujdeset të vë në dukje një detaj, që për të dytin vit radhazhi koha e kreshmes së të krishterëve përkon pjesërisht me muajin e agjërimit, e kjo për Dom Gjergj Metën, është një tregues se në këtë shoqëri duke forcuar besimin.

"... lutja, agjërimi dhe mëshira, janë një gjë e vetme e marrin jetë prej njëra-tjetrës" janë fjalë nga një ipeshkëv i shek. XVIII në Ravenna, Pjetër Krisologu, letrar dhe jurist. U bë i dyti vit që koha e kreshmes së të krishterëve përkon pjesërisht me muajin e agjërimit të vëllezërve e motrave tona myslimanë.

Agjërimi nuk i shton as nuk i heq asgjë Zotit, por neve na jep mundësinë të shohim dimensione të ndryshme të jetës tonë, duke forcuar besimin dhe shikimin esencial mbi besimin tonë dhe mbi realitetin. Zoti i ndihmoftë të gjithë ata që në mënyrën e tyre agjërojnë, të krishterë e muslimanë, në luftën e brendshme me të keqen (xhihadi i madh) që shpesh e sulmon jetën tonë shpirtërore dhe shoqërore. Zoti na dhashtë paqen e zemrës dhe dashuri për njëri-tjetrin”, shkruan Dom Gjergj Meta.

Muaji i Ramazanit përfundon më 20 Prill ndërsa nata e Kadrit këtë vit është në datën 17 Prill. Falja e Bajramit në datë 21 prill pritet të bëhet edhe këtë vit në sheshin Skënderbej ku festa do të jetë e dyfishtë pasi Komuniteti Mysliman në Shqipëri feston 100 vjetorin e themelimit.

Ramazani është muaji i nëntë i kalendarit hënor Islam, zgjat nga 29 ose 30 ditë dhe ku gjatë kësaj periudhe kohe besimtarit mysliman në nderim të krijuesit i duhet të argjërojë nga agimi deri në lindje të dielli, duke shmangur ushqimin, lëngjet dhe çdo sjellje negative të njeriut.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Berisha nuk ka humbur gjyqin, por ka provuar fajësinë

Mero Baze: Berisha nuk ka humbur gjyqin, por ka provuar fajësinë