Nis shpërndarja e tapive në fshatrat bregdetare/Lame e Gjiknuri nga Borshi: Procesi përfundon në mesin e vitit 2021

Për herë të parë pas 30 vjetësh nis shpërndarja e certifikatave të pronësisë për tokën bujqësore dhe shtëpitë e vjetra në fshatrat e bregdetit Jon.

 “Bëhet fjalë për dhënien e certifikatave të pronësisë të tokës bujqësore, të banesave të vjtera e trojeve përkatëse dhe të gjithë objekteve që kanë hyrë në proces legalizimi”, shprehet Artan Lame.

Kreu i Kadastrës Artan Lame bashkë me deputetin socialist Damian Gjknuri dhe kryebashkiakun e Himarës Goro dhanë tapitë për banorët e Borshit dhe Ilias.

“E filluam nga kjo pjesë e Borshit dhe po sot do vazhdojmë edhe në zonën e Iliasit, dhe ndërkohë po sot është bërë shpallja për zonën e një pjesë të Himarës, për zonën e kadastrës së Palasës dhe që do vijojë dhënia e certifikatave në muajin janar dhe në vijim”, tha Lame.

"Patatja më e nxehtë ka qenë Dhërmiu dhe Gjileka sepse aty kanë qenë zhvillimet më të vrullshme dhe kanë ndodhur spekulimet më të mëdha. Procesi tashmë ka përfunduar nga ana e qarkut dhe kadastra do të shpallë këto ditë të gjithë listën ku do të vijnë për aplikim. Ka një problem   kjo zonë që një pjesë e qytetarëve janë në Greqi dhe nuk vijnë për të aplikuar. Unë u them që kësaj radhe procesi është real dhe ja ku është prova”, u shpreh Gjiknuri.

Lame tha se procesi do të përmbyllet në mesin e vitit 2021, ndërsa thekson se e vetmja problematikë është për tokat e emigrantëve që nuk kanë ardhur të aplikojnë.

 

 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tirona: 25/12/2020 14:11

    Ore do merni vesh apo jo Jam kunati i Gerdecit nuk ju paralajmeroj me do te gjobiteni nese shperndani tapi 4 muaj para zgjedhjeve

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Integrimi në BE dhe roli i Shqipërisë si anëtare Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ministrja gjermane e Europës sot në Tiranë, takim me zv.kryeministrin Ahmetaj