Nishani shuan shpresën e LSI-së: PD do paraqesë listën e hapur të kandidatëve për zgjedhjet e reja

Nishani shuan shpresën e LSI-së: PD do paraqesë listën e hapur të kandidatëve për zgjedhjet e reja

Bujar Nishani

Kuvendi i Shqipërisë ndryshoi Kushtetutën duke i hapur rrugë listave të hapura dhe riorganizimit të koalicioneve partiake parazgjedhore.

Por për mënyrën se si do të votojnë shqiptarët në zgjedhjet e vitit 2021 do të njoftojë Këshilli Politik, i cili pritet të rimblidhet në shtator për të diskutuar mbi ndryshimet e reja në Kodin Zgjedhor.

Partia Socialiste përmes kryeministrit Rama ka deklaruar se do të mbështes një hapje me të paktën 2/3 e listës, çka do të thotë se një të tretën e kandidatëve në lista do të vendosen nga partia.

Ndërkohë që koalicioni opozitar përmes Lulzim Bashës janë deklaruar për hapje 100% të listave, duke ia lënë plotësisht zgjedhësve në dorë përzgjedhjen e deputetëve të ardhshëm në parlament me kushtin e vetëm që të mos preket formula aktuale e koalicioneve parazgjedhore.

Krahas këtij procesi, Partia Demokratike përgjatë gjithë verës është përfshirë në procesin e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë.

Por a do të zhbënte procesin e nisur nga demokratët një hapje 100% e listave?

Në çdo rast, në çdo lloj sistemi që të kemi. Partia Demokratike do të paraqitet me listën e kandidatëve të saj për 140 vendet e parlamentit.

Natyrisht që kjo do të bëhet në harmoni edhe me situatën që do të ketë parashikimi i Kodit Zgjedhor me koalicionet edhe me parashikimet që mund të vijnë si rezultat i reflektimeve,” u shpreh për një televizion kombëtar Bujar Nishani, kreu i Këshillit Kombëtar në PD.

Debati në Këshillin Politik pritet të përqendrohet kryesisht te çështja e koalicioneve parazgjedhore, ndërkohë që kanë ngelur edhe 8 muaj nga zgjedhjet e ardhshme politike ku shqiptarët do të thonë fjalën e tyre nëse do t’i japin një mandat të tretë maxhorancës aktuale apo do t’i hapin rrugë një rotacioni politik.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • POMPISTI: 31/08/2020 16:18

  POMPISTI SAKAT NA OSHT BO PREFESOR KY SAKAT IDJOT NJË KAPTERR ORDINER QË NJË DIT ISH SE SEKRETARI PARTIS SALBAJGA NA E BËRI PRESIDENT. KY NUK VLEN AS PËR ROJE VRESHTE JO PRESIDENT. KTI KUR I JEPJE BAKSHOSH PËRKULESHE DERI NË TOK KY SAKAT HIPOLIT.

  Përgjigju
 • SAKATI PA MUSTEQE: 31/08/2020 09:47

  TANI QË JARI ARI DO MARI PJES NË ORGANIZIMIN E PARTIS QENEF WC PD KJO PARTI DO FITOI E JAR KAPTERIN KRYEMINISTËR DO TA BOJ.

  Përgjigju
 • Jarinpa mustaqe: 31/08/2020 06:59

  Me lyl bashen dhe kte turkoshakun skanshanve te fitojne.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 31/08/2020 05:15

  Ulogu enveristo-pompist do ta beje edhe me te forte partine e saliviçidolit, duke korrur fitore si me 22 mars l992. Dhe per kete ve bast me dash shehin dhe nard ndoken. Mos qeshni ju lutem,edhe po nuk e fitova bastin.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 31/08/2020 04:36

  Jar kapterri do bej listat

  Përgjigju
 • edi: 31/08/2020 02:52

  Kerkon Bolla e verdhe te behet president Ishte furnizues karburanti kur i linim bakshish qeshte me ate Turi-Balte U be president vodhi dhe ka 2 neshtetesi njera dihet tjetra Austriake Votojeni kete supr/kolere qe i dridhet mishi si balte SPAK eshte dera jote or koketul

  Përgjigju
 • O Nishan: 30/08/2020 23:04

  O sepate pa bisht e pa shtylke kurrizore

  Përgjigju
 • Vicidoli: 30/08/2020 21:47

  Si do qe te jete kjo Parti ka ik per leshe . Nuk ka pasur dhe nuk ka per te patur njerez te ndershem qe ta perfaqsojne,deri sa te jete gjalle plaku merre.

  Përgjigju
  • Arber: 31/08/2020 09:43

   Fare Mongoleze.Una rraca una faca.

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

IMT Durrës del mbi vendimet e gjykatës! Kryeinspektori hakmerret, qytetari nuk i shiti shtëpinë

IMT Durrës del mbi vendimet e gjykatës! Kryeinspektori hakmerret, qytetari nuk i shiti shtëpinë