Bill Gates: Koronavirusi mund të jetë patogjeni i shekullit të cilit i frikësoheshim

1582959713_1582954355e7c11ac2a6e7421584fced7fbcb72c84.jpg

Bill Gates tha se me fondacionin e tij bamirës, ​​ai është në pararojë të luftës kundër varfërisë dhe sëmundjeve në botë.

"Mund të jetë patogjeni i shekullit të ri të cilit bota shkencore i trembej shumë. Shpresoj se nuk është aq i rrezikshëm, por duhet ta marrim si të mirëqenë, deri sa të provohet e kundërta," paralajmëroi Gates në një artikull të botuar në 'New England Journal of Medicine'.

Për Gates, Covid-19 paraqet rreziqe më të mëdha sesa pandemia e gripit e vitit 1957 që vrau 66,000 njerëz në SHBA.

"Para së gjithash, ai vret përveç të moshuarve me probleme shëndetësore, gjithashtu edhe të rritur të shëndetshëm, - tha Gates - dhe ka nje normë të lartë eksponenciale në rritje në përhapje, 1 person i infektuar e transmeton virusin te 2-3 persona dhe shkalla e vdekshmërisë "është shumë më e lartë se ajo e një gripi tipik sezonal".


Lajmi kryesor:

Shënohet vdekja e parë nga koronavirusi në SHBA/ Italia masa kufizuese edhe këtë javë, shkollat të përfshira. Paniku, zbrazen supermarketet në Gjermani


//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë