Një muaj pas shpërthimit/ Nën rrënojat e Bejrutit dëgjohen rrahje zemre…shpresë për një të mbijetuar

Një muaj pas shpërthimit/ Nën rrënojat e Bejrutit dëgjohen rrahje zemre…shpresë për një të mbijetuar

Teksa kanë kaluar më shumë se një muaj nga shpërthimi tragjik i Bejrutit, në kryeqytetin libanez duket se ka ndodhur mrekullia…

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë nëpër rrënojat e një ndërtese në Beirut, pasi aparaturat e tyre zbuluan një tingull që i ngjan rrahjeve të zemrës, duke shpresuar për të gjetur të mbijetuar.

Sikurse shkruajnë edhe mediat e huaja sinjali pulsues u zbulua të enjten poshtë rrënojave të një ndërtese që u shemb gjatë shpërthimit tragjik në portin e Bejrutit.

Ndërkohë ekipi i shpëtimit nga Kili po punon në ndërtesën e shembur pasi raportet e pakonfirmuara lokale thonë se ata kanë zbuluar mundësinë që dikush të jetë gjallë. Një qen nga ekipi kilian i kërkim-shpëtimit zbuloi fillimisht diçka, ndërsa ekipi po kalonte nëpër një rrugë në një nga zonat më të shkatërruara.

Ata përdorën pajisjet e zbulimit të audios për sinjale ose rrahje zemre, dhe zbuloi se mund të ishte një impuls prej 18 deri në 19 rrahje në minutë. Origjina e sinjalit pulsues nuk dihej megjithatë kjo ka bërë që të nisnin kërkimet që ngjallën shpresë.

Sipas ekspertëve thuhet se është shumë e vështirë për të mbijetuar të gjenden një muaj pas shpërthimit, por një vullnetar kilian, tha se pajisjet e tyre zbuluan shenjë të një njeriu.

Francesco Lermonda, një punëtor që po ndihmon në kërkime tha se është e rrallë, por jo e padëgjuar, që dikush të jetë gjallë edhe pas një muaji nën rrënoja

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

‘Gruri grumbullohet me 25 lekë, kostoja është më e lartë, Braçe nga Kuvendi: Problem prodhimi dhe jo shitja! Të dënohen abuzuesit

‘Gruri grumbullohet me 25 lekë, kostoja është më e lartë, Braçe nga Kuvendi: Problem prodhimi dhe jo shitja! Të dënohen abuzuesit