Një muaj pas takimit në Beograd, Komandanti i KFOR-it bisedë telefonike me komandantin e ushtrisë serbe

Një muaj pas takimit në Beograd, Komandanti i KFOR-it bisedë telefonike me komandantin e ushtrisë serbe

Milan Mojsiloviç dhe Ozkan Ulutas

Komandanti i Misionit të NATO-s në Kosovë (KFOR), Ozkan Ulutas, ka zhvilluar një bisedë telefonike me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, Milan Mojsiloviç.

Siç njofton KFOR-i, Ulutas dhe Mojsiloviç kanë shkëmbyer mendime lidhur me zhvillimet e fundit dhe bashkëpunimin e tyre të vazhdueshëm.

“Komandanti i KFOR-it përsëriti se KFOR-i, si gjithmonë, do të vazhdojë të përmbushë misionin e tij në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme për të siguruar një mjedis të qetë dhe të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes në përputhje me mandatin e tij të bazuar në Rezolutën 1244 të vitit 1999 të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB)”, thuhet në njoftim.

Gjatë ditës, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, para takimit me ministrat e jashtëm të NATO-s u ka bërë thirrje Kosovës e Serbisë të përmbahen nga retorikat nxitëse dhe të mos marrin ndonjë veprim që i rrit tensionet.

Stoltenberg, i cili vizitoi Kosovën dhe Serbinë gjatë javës së kaluar, ka deklaruar se është parë dhunë serioze në veri të Kosovës dhe për këtë arsye NATO ka shtuar edhe 1 mijë trupa në misionin e KFOR-it. Ai shtoi se “do të shikohet rritja e qëndrueshme e kontingjentit në KFOR”.

Biseda e tyre telefonike vjen pas vizitës së Ulutaş në Beograd në tetor ku shkoi pas marrjes së mandatit në KFOR.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Amnistia do votohet në Kuvend, a duhen falur protestuesit e opozitës?×

Lajmi i fundit

Ligji për zonat e mbrojtura, BE: Ndjekim më vëmendje zbatimin sipas kuadrit ligjor të Bashkimit Europian

Ligji për zonat e mbrojtura, BE: Ndjekim më vëmendje zbatimin sipas kuadrit ligjor të Bashkimit Europian