Një pykë e rrezikshme për të përçarë shqiptarët: Islamistët radikalë në Shkup themelojnë 'Bashkësinë Fetare Selefiste'

Një pykë e rrezikshme për të përçarë shqiptarët: Islamistët radikalë në Shkup themelojnë 'Bashkësinë Fetare Selefiste'

Foto ilustruese

Maqedoninë e Veriut dje një ndër lajmet kryesore ka qenë ky: një grup i «besimtarëve myslimanë» ka themeluar dhe regjistruar në Shkup të ashtuquajturën «Bashkësia Islame Selefiste Dar el Hadith».

Me këtë akt synohet ndarja nga Bashkësia Islame e Maqedonisë së Veriut si institucion i vetëm zyrtar që përfaqëson besimtarët myslimanë.

Çuditërisht vendimin për të lejuar regjistrimin e «bashkësisë selefiste» e ka nënshkruar gjykatësja Suzana Donçevska.

Themelimi i kësaj organizate që synon të përfaqësojë paraxhematin mysliman është një veprim i rrezikshëm, që ka për synim me gjasë ngritjen e tensioneve mes besimtarëve myslimanë dhe futjen e një pyke të rrezikshme për të përçarë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut.

Rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka protestuar ashpër kundër vendimit të gjykatëses Donçevska.

Kur bëhet fjalë për maqedonasit sllavë, drejtësia e Shkupit sillet krejt ndryshe dhe nuk lejon përçarjen e besimtarëve.

Siç dihet Kisha Ortodokse Serbe (KOS) dhe Kisha Ortodokse Maqedonase (KOM) prej dekadash nuk pajtohen mbi statusin e Kishës Ortodokse në Maqedoninë e Veriut.

Në vitin 1950 kisha serbe i dha autonomi kishës maqedonase. Më 1967 kisha maqedonase shpalli autoqefalinë e saj.

Kur në vitin 2002 teologu ortodoks Jovan Vranishkovski u deklarua për unitet kanonik të kishës maqedonase me atë serbe, ai u nxor para gjyqit 5 herë dhe gjithsejtë ka kaluar në burg 5 vjet e 6 muaj.

Mediat në gjuhën shqipe në Shkup njoftojnë se pas «bashkësisë fetare selefiste» qëndron një person me emrin Xhemal Jakupi.

Ai mendohet se është nga Shkupi. Me gjasë atë nuk e pret fati i njëjtë sikur Jovan Vranishkovskin.

Liderët shqiptarë në Maqedoni duhet ta trajtojnë me urgjencë rastin e «rebelimit selefist» për shkak se bëhet fjalë për një tendencë shumë të rrezikshme dhe potencialisht shkombëtarizuese.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fillimi: 21/02/2021 11:32

  Ka të drejtë z.Zef,por kjo jo sepse nuk janë,Ma Qe eDhon-ët si Leka i Madh,ishin e janë Autoktonë Shqipfolëse..Tito dhe ish Bullgarët e Hordhive të Genghis Kanit,i kanë lanë në injorancë e pa shkollë Albanofonët! I hapën rrugën e Kurbetit dhe duke qënë Majit pas Të hollave,ikën dhe e lanë shkretë MëmëDheun!

  Përgjigju
 • Kasem gahinji: 21/02/2021 11:31

  Bashkesia Fetare Qenefiste?

  Përgjigju
 • zef: 21/02/2021 08:47

  po ca shkombtarizuese thoni. po ti kapesh nje nga nje shqipfolesit ne maqedonine e veriut thone me gojen e tyre qe jane turcelinj. skan lidhje as me shqiperine e as me shqiptaret. urrejne skenderbeun dhe rezistencen 25 vjecare te popullit tone. jane mbetje karvanesh te perandorise otomane te cilet mesuan gjuhen e vendit qe pushtuan dhe ku ngecen pasi u shperbe kalifati. e pare ne kete prizem di tju them se keta turkoshake i dikton pervec sjelljes, kultures, injorances edhe antropologjia. fakti qe jane si vellezrit e majmunit tregon qe skan asnji lidhje me rracen e arbrit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq