Një shans historik për paqe, Irani pret negociatat midis Armenisë dhe Azerbajxhanit

Një shans historik për paqe, Irani pret negociatat midis Armenisë dhe Azerbajxhanit

Irani, i cili priti negociatat e ministrave të jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit të hënën, tha se ishte një mundësi e shkëlqyer për paqe në Kaukazin e Jugut.

Ky ishte takimi i parë midis dy ministrave të jashtëm që nga ofensiva e Azerbajxhanit, kur forcat e Bakut rimorën rajonin e shkëputur të Nagorno-Karabak muajin e kaluar, raporton Reuters.

“Kjo është një mundësi historike për të gjitha vendet e rajonit dhe pasi lufta në Kaukazin e Jugut ka përfunduar, është koha për paqe dhe bashkëpunim”, tha ministri i jashtëm iranian Hossein Amirabdolahian.

Gjatë bisedimeve në Teheran morën pjesë edhe ministrat e jashtëm të Rusisë dhe Turqisë, një aleat i ngushtë i Azerbajxhanit

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë