Një tunel nën malin Everest
do të lidhë Kinën me Nepalin

Një tunel nën malin Everest<br />do të lidhë Kinën me Nepalin
Një tunel parashikohet të ndërtohet nën Malin Everest, ku do të shtrihet një hekurudhë e re që do të lidhë Kinën me Nepalin.

Mediat kineze kanë raportuar se qeveria po planifikion të zgjerojë hekurudhën nga Qinghai në Tibet me kërkesë të Republikës së Nepalit. Kjo mund të përfshijë ndërtimin e një tuneli nën malin më të lartë të botës në vitin 2020.

Ministri i jashtëm kinez vizitoi kryeqytetin e Nepalit Kathmandu në dhjetor dhe sipas raportimeve që vijnë nga Nepali, linja hekurudhore mund të zgjerohet në kryeqytetin e Nepalit dhe për më tëpër, mund të krijohet një linjë e rëndësishme midis Kinës dhe Indisë.

Planet e reja urbanistike nënkuptojnë rritjen e influencës së Kinës në Nepal, pas shumë vitesh përmirësimi të infrastrukturës së vendit.

mali
mali

Redaksia Online
(Al.h/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet