Një vajzë 9-vjeçare u abuzua seksualisht dhe u vra në Indi

Dhuna seksuale dhe përdhunimi kundër grave dhe vajzave Dalit janë vënë në fokus edhe një herë, pasi një vajzë 9-vjeçare u përdhunua në grup dhe u vra në kryeqytetin e Delhi muajin e kaluar. Katër burra, përfshirë një prift hindu, janë akuzuar, por ende nuk kanë dalë në pranim.

Në vitin 2012, viti i përdhunimit famëkeq të Delhit dhe vrasjes së një studenti në një autobus në lëvizje, kishte pothuajse 25,000 raste të përdhunimit të raportuar në Indi , sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme të Indisë. Dhe 1,576 incidente të rasteve të përdhunimit ishin kundër grave dalitase .

Që atëherë, përdhunimet e raportuara kanë qenë në rritje, me më shumë se 32,000 të regjistruara në vitin 2019. Për gratë dalitase, numrat janë më shumë se dyfishuar, në 3,486 incidente . Por vështirësitë në raportimin e përdhunimit në Indi , veçanërisht për komunitetin Dalit, do të thotë se shifrat e vërteta mund të jenë më të larta.

Një grup aktivistësh Dalit në Indi po i kushtojnë jetën detyrës së rrezikshme për të mbështetur anëtarët e komunitetit të tyre që i kanë mbijetuar abuzimit seksual.

Aktivistët thonë se gratë e Dalit mbajnë barrën më të madhe të diskriminimit të kastave, i cili edhe pse i jashtëligjshëm, është pjesë e strukturës së jetës indiane dhe ndikon në jetën e tyre të përditshme.

er.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ambasadorja Kim në Kryesinë e Kuvendit, takim me kryeparlamentaren e re Lindita Nikolla