Një vit pas vdekjes së Mahsa Aminit, Perëndimi njofton sanksione të reja ndaj Iranit! Kush ishte 22-vjeçarja që u bë simboli i revoltës së grave në Iran

Një vit pas vdekjes së Mahsa Aminit, Perëndimi njofton sanksione të reja ndaj Iranit! Kush ishte 22-vjeçarja që u bë simboli i revoltës së grave në Iran

Gratë iraniane me posterat e viktimës, Mahsa Amini

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Kanadaja vendosën të premten sanksione të reja ndaj Iranit në prag të përvjetorit të vdekjes së 22 vjeçares Mahsa Amini në duart e policisë morale të Iranit, ndërsa ajo ishte në burg. Vdekja e saj shkaktoi muaj protestash antiqeveritare, të cilat u shtypën me dhunë.

Mahsa Amini vdiq më 16 shtator të vitit të kaluar pasi u arrestua nën dyshimet se kishte shkelur kodin e veshjes së Republikës Islamike të Iranit. Vdekja e saj u pasua me një nga valët më të mëdha të protestave antiqeveritare ndër vite në Iran. Forcat iraniane të sigurisë janë dislokuar në qytetin e saj të lindjes në pritje të protestave të reja këtë fundjavë.

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Kanadaja, së bashku me Bashkimin Evropian, kanë njoftuar raunde të shumta sanksionesh ndaj Iranit, duke përmendur shtypjen e përhapur dhe shpesh të dhunshme të protestave pas vdekjes së Mahsa Aminit.

"Vdekja tragjike dhe e pakuptimtë e Mahsa Aminit në burgun e të ashtuquajturës "Policia e Moralit" shkaktoi protesta në të gjithë Iranin që u pasuan me shtypje të dhunshme, arrestime masive, ndërprerje sistematike të internetit dhe censurë nga regjimi iranian", tha përmes një deklarate Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

"Ne do të vazhdojmë të ndërmarrim veprimet e duhura, së bashku me partnerët tanë ndërkombëtarë, për të mbajtur përgjegjës ata që shkelin të drejtat e iranianëve", tha ai, duke shtuar se Kanadaja, Australia dhe partnerët e tjerë do të vendosin gjithashtu sanksione të reja ndaj Teheranit këtë javë.

Ligjvënësit amerikanë kujtojnë iranianen Mahsa Amini një vit pas vdekjes

Departamenti Amerikan i Thesarit përmes një deklarate të veçantë tha se kishte vendosur sanksione ndaj më shumë se 22 personave dhe subjekteve që tha se ishin të lidhur me "shtypjen e dhunshme" të protestave në Iran pas vdekjes së Mahsa Aminit, shtypjen e protestave dhe zërave kundërshtues dhe ndërprerjen e internetit.

Në shënjestër të sanksioneve janë 29 persona dhe grupe, duke përfshirë 18 anëtarë kyç të Gardës Revolucionare Islamike dhe Forcave iraniane të Zbatimit të Ligjit, si dhe kreu i Organizatave të Burgjeve të Iranit, tha përmes një deklarate Departamenti amerikan i Thesarit. Sanksionet prekin edhe zyrtarë iranianë të lidhur me bllokimin e internetit dhe të disa mediave./VOA

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Bollino: Sulmet e Berishës ndaj Report TV si gjyqet e kohës së komunizmit. Ja faktet për të vërtetën!

Bollino: Sulmet e Berishës ndaj Report TV si gjyqet e kohës së komunizmit. Ja faktet për të vërtetën!