Njihuni me djalin që është alergjik ndaj 'dimrit'

Njihuni me djalin që është alergjik ndaj 'dimrit'

Vogëlushi Tommy

Tommy Leitch është një 7-vjeçar nga Britania e Madhe me një sëmundje të rrallë.

Ai  shtrohet në spital gjatë dimrit sepse i ftohti i jep alergji, duke  I shkaktuar  djalit të përziera, vështirësi në frymëmarrje dhe skuqje në të gjithë trupin.

Sipas medias së huaj, djali vuan nga urtikaria dhe angioedema e rëndë, gjendje që shkakton enjte në lëkurë.

Nëna e tij Abigail McDonald u shpreh se nuk mund ta veshë djalin me rroba në mënyrë që ta mbajë ngrohtë sepse alergjia që ka djali nxitet gjithashtu edhe nga nxehtësia.

E ëma qëndron gjatë gjithë kohës e shqetësuar për jetën e djalit të saj pasi ai ka nevojë për mjekim urgjent në momentin që i shfaqen simptomat.

Në disa raste sëmundja  bën që gjuha të enjtet, duke mbyllur rrugët e frymëmarrjes.

Tommy duhet të qëndrojë gjithmonë në një temperaturë rreth 20 gradë celcius sepse nëse ekspozohet në një temperaturë shumë të ulët ose të lartë, atëherë i shpërthen alergjia.

Tommy

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Veliaj: Mbillet pema e 1 milionë në Tiranë! Jemi në gjysmën e misionit, synojmë 2 milionë pemë në 2030

Veliaj: Mbillet pema e 1 milionë në Tiranë! Jemi në gjysmën e misionit, synojmë 2 milionë pemë në 2030