Njihuni me kovaçin që ka mbathur mijëra kuaj: Të rinjtë kanë ikur, por zanati s'do humbasë (VIDEO)

Emisioni "Veri - Jug" në Report Tv, me moderatorin Agim Pipa, ka udhëtuar në qytetin e Pogradecit dhe është ndalur në lagjen e vjetër Mburimas.  Aty jeton dhe punon mjeshtri duarartë i kovaçanës ose mbathësi i kuajve Bani Kulla.

Zanati si trashëgimi në familjen Kulla; forxha e zjarrit 300-vjeçare dhe disa nga sekretet e këtij zanati që sa vjen e po humbet.

Mijëra patkonj për mijëra kuaj në zonat malore të qarkut të Korçës dhe dashuria e mjeshtër Banit për zanatin e kovaçit.

d.ba./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Gani: 15/11/2019 03:11

    BRAVO MJESHTER,,RESPEKT PER KETE RUAJTJE QE I BEN KETIJ ZANATI....

    Përgjigju
  • Just Cavalli: 28/10/2019 09:35

    Hallall!!!

    Përgjigju