Njihuni me kovaçin që ka mbathur mijëra kuaj: Të rinjtë kanë ikur, por zanati s'do humbasë (VIDEO)

Emisioni "Veri - Jug" në Report Tv, me moderatorin Agim Pipa, ka udhëtuar në qytetin e Pogradecit dhe është ndalur në lagjen e vjetër Mburimas.  Aty jeton dhe punon mjeshtri duarartë i kovaçanës ose mbathësi i kuajve Bani Kulla.

Zanati si trashëgimi në familjen Kulla; forxha e zjarrit 300-vjeçare dhe disa nga sekretet e këtij zanati që sa vjen e po humbet.

Mijëra patkonj për mijëra kuaj në zonat malore të qarkut të Korçës dhe dashuria e mjeshtër Banit për zanatin e kovaçit.

d.ba./G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • Gani: 15/11/2019 03:11

  BRAVO MJESHTER,,RESPEKT PER KETE RUAJTJE QE I BEN KETIJ ZANATI....

  Përgjigju
 • Just Cavalli: 28/10/2019 09:35

  Hallall!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Bie Kurti'/ Goxhaj: Qeveria Hoti do rrëzohet sapo të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi! Kraki:Trump ndryshoi politikën botërore