Njihuni me 'Osumin', anijen më të madhe të Guardia di Finanza! Mban të njëjtin emër si lumi në Shqipëri

Njihuni me 'Osumin', anijen më të madhe të Guardia di Finanza! Mban të njëjtin emër si lumi në Shqipëri

Anija "Osum"

“Osum” është anija më e madhe në historinë e Shërbimit Detar të Guardia di Finanza. Është anije rreth 500 ton, me gjatësi rreth 60 metra, gjerësi 9.5 metra dhe do të shërbejë për të koordinuar aktivitetet e parandalimit dhe luftimit të imigracionit të parregullt dhe trafikimeve të tjera të paligjshme.

Anije karakterizohet nga sistemet moderne të komunikimit dhe zbulimit të radarit, por edhe nga aftësia e saj për të siguruar funksionin e policisë detare dhe mbikëqyrjen e kufijve detarë kombëtarë dhe evropianë në kushte veçanërisht të ndaluara të motit detar. Kjo realizohet falë harkut dhe shtytjes inovative “e gjelbër” Diesel-Electric e cila siguron një autonomi të konsiderueshme operacionale prej rreth 15 ditësh lundrimi të vazhdueshëm, me një mbulim të paktën 2000 milje detare, me një shpejtësi prej 18 nyjesh.

Kjo “bishë” gjigande e Guardia Di Finanza ka të veçantë edhe emrin që mban emrin Osum, njësoj si lumi në Shqipëri por në fakt e merr emrin nga betejat e zhvilluara në Itali në Luftën e 2 Botërore.

“Osumi” ka një ekuipazh prej 30 personash ndërsa ka hapësirë që të priten edhe zyrtarë të tjerë gjatë operacioneve të përbashkëta që mund të zhvillohen.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fredy: 16/08/2022 18:52

  Anija este shwiptare o italjane.

  Përgjigju
  • Elbasonsi: 16/08/2022 21:10

   Po sapo e ndertuan tek Metalurgjiku me skrapin nga kanocet e birrave.

 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore