Njihuni me 'Ai-Da', robotin me prirje artistike: Projekti nuk do të tregojë sesa njerëzore është ajo por se sa robotikë jemi ne

Njihuni me 'Ai-Da', robotin me prirje artistike: Projekti nuk do të tregojë sesa njerëzore është ajo por se sa robotikë jemi ne

Krijuesi Miller dhe roboti artist Ai-Da

Një ‘personifikim’ ndjesish është zbuluar në robotin Ai-Da, inovacioni i parë në botë i një roboti me prirje artistike. Krijuesi Meller tha se aftësia e Ai-Da për të imituar shkrimin njerëzor është "aq e madhe, po ta lexonit nuk do ta dinit se nuk ishte shkruar nga një njeri" dhe shtoi se kur Ai-Da po lexonte poezinë e saj të premten në mbrëmje, "ishte e lehtë të harroje se nuk kishe të bëjë me një qenie njerëzore."

Por ajo që ne zakonisht nuk mund ta lidhim me AI është arti dhe poezia, megjithatë kjo është pikërisht ajo që Ai-Da, një robot shumë realist i shpikur nga Aidan Meller në Oksford është programuar. Ai-Da është artistja e parë ultra-realiste e robotëve humanoidë në botë dhe të premten ajo dha një performancë publike të poezisë që ajo shkroi duke përdorur algoritmet e saj në nder të poetit të madh italian Dante.

Recitali u zhvillua në Muzeun e njohur Ashmolean të Universitetit të Oksfordit si pjesë e një ekspozite që shënon 700 vjetorin e vdekjes së Dantes. Poema e Ai-Da u krijua si një përgjigje ndaj epikës së poetit "Komedia Hyjnore" nga Dante Aligieri, të cilën Ai-Da e konsumoi në tërësi, duke e lejuar atë të përdorte më pas algoritmet e saj për të marrë frymëzim nga modelet e të folurit të Dantes dhe duke përdorur bankën e saj të të dhënave e fjalëve, të krijojë veprën e saj.

Poema e Ai-Da u përshkrua si thellësisht emocionuese nga Meller dhe përfshin vargun e mëposhtëm:

"Ne ngritëm sytë nga vargjet tona si robër me sy të lidhur ,

Dërguar për të kërkuar dritën; por nuk erdhi kurrë

Një gjilpërë dhe fije do të ishte e nevojshme

Për plotësimin e fotos.

Për të parë krijesat e gjora, që ishin në mjerim,

Atë të një skifteri, sy të qepur mbyllur."

"Projekti Ai-Da u zhvillua për të trajtuar debatin mbi etikën e zhvillimit të mëtejshëm të AI për të imituar njerëzit dhe sjelljen njerëzore," tha Meller për CNN. "Më në fund po na duket të gjithëve se teknologjia po ka një ndikim të madh në të gjitha aspektet e jetës dhe ne po kërkojmë të kuptojmë se sa shumë mund të bëjë kjo teknologji dhe çfarë mund të na mësojë për veten tonë."

Meller tha se një gjë kryesore që ai dhe ekipi që punon me Ai-Da kanë mësuar gjatë zhvillimit të saj është se projekti nuk i ka mësuar se sa "njerëzore është ajo por na ka treguar se sa robotikë jemi ne si njerëz".

Ndërsa Ai-Da ka mësuar se si të imitojë njerëzit bazuar në sjelljen tonë, Meller thotë se projekti ka treguar se sa të zakontë janë qeniet njerëzore dhe se si ne priremi të përsërisim veprimet, fjalët dhe modelet e sjelljes, duke sugjeruar se jemi ne, në fakt, kush janë robotikë.

"Nëpërmjet Ai-Da dhe nëpërmjet përdorimit të AI, ne mund të mësojmë më shumë për veten se kurrë më parë -- Ai-Da na lejon të fitojmë një pasqyrë të re në modelet tona dhe zakonet tona, pasi ne e shohim që ajo i imiton ato drejt para nesh”, tha Meller për CNN.

Ai-Da jo vetëm që mund të lexojë dhe të shkruajë poezi, ajo është gjithashtu e aftë të krijojë vepra arti, gjithashtu, dhe e bëri një të tillë për ekspozitën e Dantes të titulluar "Sytë e mbyllur gjerësisht", e cila u krijua si përgjigje ndaj një incidenti në Egjipt në tetor, ku forcat e sigurisë arrestuan Ai-Da dhe donin t'i hiqnin kamerat nga sytë e saj për shkak të shqetësimeve mbi mbikëqyrjen dhe sigurinë.

"Incidenti tregoi se sa shumë nervozizëm ka në botë rreth teknologjisë dhe përparimeve të saj," tha Meller.

Meller është gjithashtu i vetëdijshëm për shqetësimet mbi zhvillimin gjithnjë e më të avancuar të inteligjencës artificiale dhe potencialin për përdorimin e algoritmeve për të manipuluar popullatat, por ai tha se "teknologjia në vetvete është e mirë, janë ato që e kontrollojnë atë, qëllimet e të cilëve mund të jenë moralisht dhe etike e diskutueshme."

Sipas Meller, kur bëhet fjalë për shqetësimet se ku do të na çojë e ardhmja e AI, "frika më e madhe që duhet të kemi duhet të jetë nga vetja dhe aftësia njerëzore për të përdorur teknologjinë për të shtypur, jo nga vetë AI".

Meller mendon se Ai-Da mund të jetë një pioniere në botën e AI dhe se ajo që ajo prodhon, qoftë poezi, vepra arti apo diçka tjetër, do të shtyjë kufijtë e asaj që mund të arrihet në teknologji dhe do të na lejojë të mësojmë më shumë për veten tonë se kurrë më parë, përmes syve të një roboti. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Dëshmia e profesorit të famshëm: Në mëngjesin e asaj nate që fjeta bashkë me Enverin në një dhomë, ai shikonte një vajzë tej dritares e më tha është e kolme, është nxënësja ime dhe…

Dëshmia e profesorit të famshëm: Në mëngjesin e asaj nate që fjeta bashkë me Enverin në një dhomë, ai shikonte një vajzë tej dritares e më tha është e kolme, është nxënësja ime dhe…