Norvegjia dhuron mbi 180 mijë vaksina për Kosovën

Vaksina Astra Zeneca

Norvegjia do të dhurojë për Kosovën më shumë se 180,000 doza të vaksinës kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca.

Kështu ka bërë me dije përmes një postimi në rrjetet sociale në faqen zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Norvegjisë.

Ministrja e Jashtme norvegjeze Ine Marie Eriksen Søreide, thotë se Kosova mund të varet në Ekipin e Evropës, dhe se vendimi për donacion është marrë pas bashkëpunimit të mirë me Mirosllav Lajçak, përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

 “Kosova mund të mbështetet në Ekipin e Evropës. Norvegjia dhuron më shumë se 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca ndaj Kosovës. Bashkëpunim i mirë me Miroslav Lajçak dhe institucioneve të BE’së”, thuhet në postim.

Postimi i bërë nga ministria e Jashtme Suedeze

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kërkohet certifikata e vaksinimit për tu futur në bare e restorante?

Komento

Komente

  • Tekniku: 23/06/2021 08:55

    Tallje raku e pa precedent. Ato astren nuk e perdorin.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Deputetët e opozitës paraqiten fizikisht edhe në Komisionin e Sigurisë, nuk lejohet të flasin në mbledhje