Nuk është Stokholmi, zgjidhet qyteti ku do të mbahet Eurovision 2024

Nuk është Stokholmi, zgjidhet qyteti ku do të mbahet Eurovision 2024

Eurovision

Finalja e Madhe e Konkursit të 68-të të Eurovision-it do të mbahet të shtunën më 11 maj në ‘Malmo Arena’, në Suedi me gjysmëfinalet që do të organizohen në fillim të së njëjtës javë, respektivisht të martën më 7 maj dhe të enjten më 9 maj 2024.

Qyteti jugor suedez i Malmos është përzgjedhur si qyteti pritës për edicionin e 68-të të Eurovision, pas një gare emocionuese në Liverpool, edicionin e fundit.

Pas fitores historike të artistes Loreen në Liverpool në fillim të këtij viti me këngën “Tattoo”, duke u bërë gruaja e parë që fitoi dy herë në Eurovision dhe duke e bërë Suedinë të barazojë rekordin e Irlandës prej shtatë fitoresh në total, këtë vit edicioni i spektaklit më të madh të këngës në Evropë do të mbahet në Suedi.

Data e finales së madhe është përcaktuar në 11 maj, ndërsa gjysmëfinalet që do të organizohen në fillim të së njëjtës javë, respektivisht të martën më 7 maj dhe të enjten më 9 maj 2024.

Malmo u zgjodh si qyteti nikoqir pasi u shqyrtuan objektet në vend, aftësia e tij për të akomoduar mijëra delegacione, staf, fansa dhe gazetarë dhe infrastruktura lokale.

Vetë Suedia do të mirëpresë për herë të shtatë Eurovision-in në vitin 2024, pasi më parë kishte organizuar konkursin në Stokholm në vitet 1975, 2000 dhe 2016 dhe në Goteborg në vitin 1985.

Është gjithashtu hera e parë që Eurovision nuk mbahet në një kryeqytet për pesë organizime radhazi.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Po ç...: 08/07/2023 00:33

    Ky event nuk ja vlen me ta shikosh. Promovon antivlere.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?



×

Lajmi i fundit

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik